#5 Kurs WordPress’a – Instalacja WordPress w Windows

0

Witaj w kolejnej częsci poradnika do WordPressa. Już nauczyłeś się podstaw oraz tego jak zainstalować i zorganizoać stronę na serwerze. Jednak często jest tak, że chcemy potestować różne rzeczy, a te testy nie zawsze podobają się właścicielom hostingu na którym stoi Nasza strona. Często zdarza się, że zanim będziemy chcieli stroną dzielić się z całym światem, najpierw chcemy by była ona w pełni zorganizowana tak jak chcemy. Dlatego z pomocą przychodzi Nam idealne rozwiązanie – serwer Apache.

Sprawdź poprzednie części poradnika:

#1 Kurs WordPress’a – instalacja, konfiguracja

#2 Kurs WordPress’a – kategorie, wpisy, strony
#3 Kurs WordPress’a – motywy
#4 Kurs WordPress’a – wtyczki i widgety

Wiedziałeś, że WordPress’a możesz zainstalować na własnym komputerze by móc się go uczyć i testować? Właśnie dlatego instalacja WordPress’a na Windowsie jest idealnym rozwiązaniem by testować różne wigdety, motywy i inne dodatki zanim umieścimy je na własnej stronie która jest już obecna w sieci. W tym poradniku przedstawię Ci jak zainstalować WordPress w Windowsie za pomocą programu WAMP.

Proces instalacji WordPress’a naTwoim komputerze osobistym polega na ustawieniu serwera lokalnego znanego jako localhost. Bardzo często twórcy motywów oraz pluginów korzystają z tego rozwiązania by znacząco przyśpieszyć proces tworzenia.

Instalacja WordPress’a na Twoim komputerze osobistym jest idealnym sposobem, by sprawdzić, czy różne większe zmiany które chcesz wdrożyć na własnej stronie zadziałają oraz w jaki sposób ponieważ jak wiadomo z poprzedniego poradnika – #4 Kurs WordPress’a – wtyczki i widgety bardzo łatwo można jednym dodatkiem popsuć całą Naszą pracę i nie jest łatwo to później naprawić. Dzięki instalacji WordPress’a na Windowsie szybko możesz wychwycić błędy i usterki, a następnie w prosty sposób je naprawić zanim zmiany pojawią się na Twojej stronie.

TIP: Jeżeli instalujesz WordPress’a na komputerze, wtedy jedyną osobą która ma możliwość przeglądania tej strony jesteś Ty. Jeżeli chcesz założyć bloga lub portal które będą dostępne publicznie wtedy musisz posiadać domenę oraz hosting lub serwer dedykowany. Jak to zrobić opisałem w poradniku w pierwszej części – #1 Kurs WordPress’a – instalacja, konfiguracja

Myślę, że ten przydługi wstęp już można zakończyć i przejść możemy do tematu właściwego, czyli instalacji WordPress’a na komputerze.

CZYM JEST WAMP?

Wamp jest często nazywany Serwerem Wamp (WampServer) który jest kompilacją aplikacji które posiadają Serwery, a więc do Naszego Windowsa dodajemy możliwość obsługi PHP oraz baz danych MySQL. Aby stworzyć swoją stronę za pomocą Windowsa potrzebujesz WAMP by posiadać serwer lokalny (localhost). Oczywiście istnieją inne programy które oferują podobne możliwości jak XAMPP, jednak polecam WAMP ponieważ raz, że jest darmowy, a dwa po instalacji od razu jest gotowy do pracy.

INSTALACJA WAMPSERWER NA KOMPUTERZE

Pierwsze co musimy zrobić to wejść na stronę producenta WampServer i pobrać najnowszą wersję klienta. Będziesz miał do wyboru różne wersje programu, jednak skup się na najnowszej wersji oraz na tym, czy posiadasz system 32 bitowy czy 64 bitowy i pobierz tą wersję która jest dedykowana dla Twojego systemu. Jeżeli nie wiesz jaki system posiadasz możesz to sprawdzić wchodząc w Ustawienia systemu Windows gdzie znajdziesz nazwę kompilacji. x86 to system 32 Bitowy, a x64 to system 64 bitowy. Innym sposobem jest sprawdzenie ile pamięci RAM posiadasz w komputerze. Systemy 32 bitowe nie obsługują więcej niż 3GB RAM’u więc jeżeli posiadasz komputer gdzie masz więcej pamięci, a system już był wgrany wtedy wiesz, że masz 54 bitowy system.

Jeżeli już wybrałeś wersję i pobrałeś program uruchom instalację i podążaj uważnie krok po kroku za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. W jednym z punktów WAMP poprosi o podanie folderu w którym domyślnie będziemy instalować Nasze systemy WordPress. Jako przeglądarka do otwierania stron domyślnie zaznaczona jest Internet Explorer, jednak bez problemu możemy zmienić domyślną przeglądarkę na Chrome, Operę lub inną której używamy.

Po udanej instalacji WampSerwer’a musimy uruchomić program.

Ustawienie bazy danych dla WordPress’a

Jak już włączymy program by móc zainstalować WordPress’a musimy utworzyć nową czystą bazę danych MySQL z której WordPress będzie mógł korzystać. WampServer posiada wbudowany panel phpMyAdmin który jest popularny także przy serwerach internetowych, więc zasada działania jest podobna. Dzięki niemu możemy zarządzać Naszymi bazami danych. Aby to zrobić kliknij w ikonę WampServer na pasku zadań Windows i kliknij w phpMyAdmin.

Po kliknięciu otworzy Nam się nowe okno w przeglądarce z logowaniem do panelu zarządzania bazami danych. Domyślne dane logowanie to użytkownik (username) – root, a hasło  pozostaw puste.

Po zalogowaniu musimy utworzyć nową bazę danych dla Naszej instalacji WordPress’a. Po kliknięciu w Databases podajemy nazwę bazy danych (dla Naszego testu nazwiemy ją db_test) i tworymy ją klikając przycisk Utwórz.

Instalowanie WordPress w Windowsie

Przechodzimy do kolejnego, najistotniejszego punktu tego poradnika, czyli instalacja na Naszym komputerze systemu WordPress. W tym celu musimy pobrać najnowszą wersję (zalecane) ze strony twórców WordPress.org. Po pobraniu wypakowujemy pliki z archiwum do nowego folderu który nazwiemy dla testu po prostu wordpress.

Następnie musimy przekopiować utworzony folder wordpress do instalacji Naszego WampServer. Domyślnie jest to c:\wamp64\www. Oczywiście możemy zmienić nazwę folderu na dowolną inną nazwę jak np. (mojastrona, test, itp.) , ważne by nie było spacji i nazwa była prosta do zapamiętania ponieważ to będzie ścieżka dostępu do strony z przeglądarki. Jak już to zrobiliśmy to otieramy przeglądarkę i wpisujemy http://localhost/test (lub inna nazwa określona przez Nas.

Baza danych WordPress automatycznie rozpocznie działanie. Po wpisaniu powyższego linku strona rozpocznie proces instalacji WordPress’a. Na początek zostaniemy zapytani o wersję językową i wyświetlą Nam się informacje na temat tworzenia baz danych i innych licencji WordPress’a. Jak już jesteśmy gotowi to przechodzimy dalej za pomocą przycisku „Zaczynajmy!”.

Kolejne okno będzie wymagało od Nas podania danych dostępowych do Naszej bazy danych. Tak jak utworzyliśmy dla potrzeb testu bazę danych wpisujemy jej nazwę, w moim przypadku było to db_test, nazwę użytkownika podajemy – root, a hasło pozostawiamy puste ponieważ tak jak w panelu phpMyAdmin nie mamy ustalonego hasła. Dalej klikamy Submit, a WordPress automatycznie rozpocznie tworzenie plików konfiguracyjnych.

Jeżeli wszystkie dane są wpisane prawidłowo, a program instalacyjny połączy się z bazą danych otrzymasz komunikat potwierdzający i możesz rozpocząć instalację WordPress’a. Wystarczy kliknąć „Zainstaluj” lub „Run the Install”.

W kolejnym okienku Nasz WordPress poprosi Nas o informacje na temat tytułu Naszej strony, nazwę użytkownika – administratora oraz hasło i Nasz e-mail gdzie otrzymamy wiadomość z konfiguracją Naszego WordPress’a. Podajemy według Naszych preferencji te dane i zapisujemy by nie zapomnieć hasła.

Jak widać niczym się to nie różni od instalacji WordPress’a na serwerze którą opisałem w #1 Kurs WordPress’a – instalacja, konfiguracja.

Problem WAMP – konflikt z Skype

Może się zdażyć, że Nasz WampServer nie będzie działał poprawnie w momencie gdy otwartego mamy Skyp’a. Dzieje się tak ponieważ serwer Apache oraz Skype korzystają z tego samego portu – 80. Aby rozwiązać ten konflikt musimy otworzyć Skype’a , przejść do sekcji Narzędzia » Opcje, kliknąć w Zaawansowane, a następnie w Połączenia. Musimy odznaczyć okienko przy którym pisze Użyj portu 80 oraz 443 jako alternatywy dla połączeń wychodzących. Zapisujemy zmiany i resetujemy Skyp’a. Problem powinien zniknąć.

Pretty Permalinks – Przyjazne linki

W nowej instalacji WordPress’a linki stron są automatycznie ustawione jako numery wpisów. Jest to problematyczne i niemile widziane przez wyszukiwarki, a także Nam może utrudnić życie dlatego zanim dodamy nowe wpisy powinniśmy zmienić opcję numerów wpisu na linki – SEO Friendly.

 

instalacja wordpress na komputerze, wamp serwer, jak zainstalować wordpressa w windows, jak zainstalować wordpress, localhost, kurs wordpress, poradnik wordpress, wordpress za darmo, jak zainstalować wordpress, seo friendly, konfiguracja wordpress, początkowe ustawienie wordpress

#4 Kurs WordPress’a – wtyczki i widgety

0

Wtyczki i Wigdety w WordPress to ważne opcje które zwiększają możliwości Naszego CMS’a. To właśnie dzięki nim możemy personalizować WordPress’a do Naszych potrzeb. Dzięki nim zwykły WordPress zamienia się w profesjonalny sklep, rozbudowaną stronę sprzedażową czy platformę blogową.

Zanim zaczniesz sprawdź poprzednie części poradnika:

#1 Kurs WordPress’a – instalacja, konfiguracja

#2 Kurs WordPress’a – kategorie, wpisy, strony
#3 Kurs WordPress’a – motywy

Czym są wtyczki do WordPress’a

Wtyczki w WordPress zwiększają funkcjonalność zwykłego CMS. Dodatkowo mogą one wpływać na jego działanie modyfikując kod, co przełoży się na jeszcze większy komfort użytkowania oraz przyspieszy działanie całej strony.

Wtyczki służą do wielu celów i tak naprawdę ich działanie jest nieograniczone. Wszystko zależy od tego, jakiej wtyczki chcemy użyć i co chcemy uzyskać. Gdy chcemy przyspieszyć działanie strony WordPress skupimy się na znalezieniu czegoś, co pomoże czyścić cache, zmniejszy rozmiary zdjęć i grafik czy poprawi działanie skryptów PHP oraz JavaScript które potrafią dość poważnie spowolnić działanie całej strony. Gdy będziemy chcieli zwiększyć bezpieczeństwo wtedy będą Nas interesowały różne blokady i firewalle które zablokują dostęp do Naszej strony hakerom.

Istnieje także wiele tysięcy wtyczek funkcyjnych. Dzięki nim możemy np w wygodny sposób tworzyć i ustalać wpisy i strony według Naszych upodobań (PageBuildery), dzięki innym Nasza strona zamieni się w profesjonalny sklep internetowy (WooCommerce) który możemy założyć za darmo, czy dodamy możliwość tworzenia różnych okienek typu popup z formularzami zapisu, formularze kontaktowe oraz wiele więcej. Ostatnio coraz częściej na stronach m.in. filmowych i innych z dużym ruchem pojawiają się skrypty które zmuszają sprzęty odwiedzających do kopania kryptowalut. To także mogą być wtyczki do WordPress. Te ostatnie są akurat wredne.

Jak w przypadku motywów tak i tu mamy dostęp do wielu darmowych jak i płatnych wtyczek. Różnicami nie będziemy się zajmować, ponieważ są one takie same jak w przypadku motywów do WordPress’a.

Widgety do WordPress’a

Przeglądając różne strony w Internecie zapewne zastanawiasz się jak inni dodają box’y z sieciami społecznościowymi (facebook, twitter, instagram), czy dodają ładne formularze zapisu do Newslettera. To właśnie są widgety. W WordPress istnieje kilkanaście gotowych wbudowanych widgetów, ale także wiele wtyczek posiada własne, które pojawiają się po wgraniu go do Naszego WordPress’a. Dzięki widgetom Nasza strona staje się bardziej „nowoczesna”, a dodatkowo wprowadzają one nowe funkcjonalności.

Widgety możemy umieszczać na stronie w miejscach, w jakich pozwala Nam na to motyw. Zwykle są to pozycje sidebar (pasek boczny), oraz stopka (dół strony). Niektóre motywy wprowadzają widgety, z których budować możemy całą Naszą główną stronę.

Widgety możemy wprowadzać także do wpisów oraz podstron. Aby to zrobić często musimy używać tak zwanych shortcode – czyli skróconych kodów które wklejamy w edytorze wpisu/strony w miejscu gdzie chcemy, by ten się pojawiał. Tą samą funkcję wprowadzają także tzw. PageBuildery.

Instalacja wtyczek w WordPress

Instalacja wtyczek wygląda identycznie jak w przypadku motywów. Wystarczy wejść w menu w kokpicie wtyczki >> dodaj nową i tam możemy wyszukać to, co Nas interesuje lub też możemy przeglądać spośród najpopularniejszych dodatków.

Gdy chcemy zainstalować wtyczkę z dysku, którą pobraliśmy z innego źródła to schemat wygląda analogicznie do tego opisanego w poprzedniej części poradnika #3 Kurs WordPress’a – motywy. Natomiast, gdy jesteśmy zmuszeni wgrać pliki bezpośrednio za pomocą FTP to folder z wtyczką kopiujemy do folderu wp content >> plugins

Podsumowanie

Wtyczki i widgety stanowią ważny element każdej strony opartej o CMS WordPress. Dzięki nim Nasza strona potrafi więcej, pozwala na integrację i komunikację z odwiedzającymi oraz potrafi bronić się przed atakami z zewnątrz. Dodatkowo zabezpieczają one Nas przed niechcianym spamem w komentarzach oraz pozwalają Nam stworzyć w pełni profesjonalny sklep. Możliwości mamy nieograniczone, a jeżeli jednak nie znajdziemy tego, co Nam jest potrzebne, a mamy smykałkę do programowania zawsze możemy pokusić się o stworzenie własnych wtyczek do WordPress’a by strona była jeszcze bardziej dostosowana do Naszych potrzeb.

#3 Kurs WordPress’a – Szablony płatne i darmowe

0

Kolejna trzecia część poradnika WordPress dotyczy motywów. Jest bardzo istotny element, ponieważ każdy chce, by jego strona wyglądała unikalnie i była dostosowana do potrzeb właściciela. Zanim zaczniemy zachęcam do zapoznania się z pierwszymi dwiema częściami poradnika:

#1 Kurs WordPress’a – instalacja, konfiguracja

#2 Kurs WordPress’a – kategorie, wpisy, strony

– jeżeli jeszcze ich nie czytałeś.

Czym są motywyWordPress

Przygotowując się do tworzenia własnej strony czy bloga zawsze zaczynamy od koncepcji czy to w głowie, czy na papierze – jak ma to wyglądać. Dzięki WordPress’owi i jego bogatej bibliotece repozytoriów możemy bez znajomości programowania oraz języka html czy php tą koncepcję wcielić w życie, a co ważne nawet za darmo!

Szablony wordpress to gotowe zapisane w kodzie php oraz html ustawienia strony. Zawiera on informacje jakie tabele występują na stronie, gdzie umiejscowiony jest pasek boczny, jak wygląda nagłówek oraz stopka czy gdzie mamy możliwość wstawienia widgetów (kolejna część poradnika). Często też zawarte są w nich gotowe style CSS które odpowiadają za rozmiary poszczególnych elementów wpisów, czcionkę czy podstawowe kolory występujące na stronie. Właśnie dzięki temu nie musimy martwić się, że będziemy zmuszeni uczyć się ich obsługi oraz tego za co odpowiadają. Po prostu wybieramy gotowy projekt który Nas interesuje, instalujemy go w Naszym WordPress’ie i dzięki prostocie obsługi konfigurujemy go do Naszych potrzeb.

Jaki motyw WordPress wybrać? Tutaj nie ma reguły. Wszystko zależy od Naszych preferencji oraz potrzeb. Kierując się wyborem motywu pamiętajmy by był on najlepiej responsywny, a więc dostosowany do przeglądania na wszystkich urządzeniach tak komputerach jak smartfonach oraz tabletach.

Motywy WordPress – darmowe vs płatne

Dostępne motywy możemy podzielić na darmowe oraz płatne. Wiadomo, że różnią one się funkcjonalnością oraz dostępnymi możliwościami. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup profesjonalnego motywu musimy zadać sobie pytanie, czy taki rzeczywiście jest Nam potrzebny. Jeżeli chcemy prowadzić prostego bloga, to nic nie stoi na przeszkodzie wybrania jednego z setek darmowych i przygotować go pod Nasze preferencje motywu. Czasem wystarczy do darmowego motywu WordPress dodać kilka wtyczek oraz skryptów by cieszyć się profesjonalnym blogiem.

To samo dotyczy prostych stron portalowych, sprzedażowych czy sklepów. Nie musimy od razu kupować gotowych rozwiązań, a możemy za pomocą dodatków które w większości są darmowe dopasować wszystko do potrzeb strony jaką chcemy zbudować.

Płatne motywy do WordPress’a natomiast oferują szeroki wachlarz ustawień, a najnowsze ich wersje posiadają już własne panele dzięki którym możemy zarządzać każdym nawet najmniejszym ich elementem. Dodatkowo są zapisane w taki sposób, że powiedzmy chcąc mieć reklamy na stronie w konkretnych miejscach to nie musimy grzebać w kodzie, ponieważ mają one osobny panel do zarządzania reklamami oraz ich rozmieszczeniem.

Kolejnym plusem płatnych szablonów do WordPress’a jest fakt, że większość przydatnych wtyczek posiadają już wbudowanych w swoje trzewia przez co my nie musimy się już martwić ich znalezieniem i instalacją. Często są to płatne wtyczki, ale dzięki licencji na konkretny motyw mamy też od razu licencję na korzystanie z nich w tym szablonie.

Na plus zasługuje też fakt, że płatne wtyczki dają Nam możliwość kontaktu z Supportem w chwilach gdy mamy problemy z motywem, lub też coś nie chce działać w Naszym WordPress’ie tak jak powinno. Płatne motywy dodatkowo są często aktualizowane przez producenta co wiąże się z większym bezpieczeństwem ponieważ każda kolejna wersja poprawia funkcjonalność oraz łata błędy które wcześniej mogły nie zostać wykryte.

Płatne motywy posiadają często darmowe odpowiedniki. Zwykle są to ograniczone funkcjonalnością kopie pełnych wersji motywów, a producenci udostępniają je, byśmy mogli zapoznać się z nimi i ewentualnie w przyszłości zakupić ich pełne wersje jeżeli Nam one przypadną do gustu. Najczęściej możemy je znaleźć w dostępnym repozytorium motywów w Naszym WordPress, ale też są one często dostępne bezpośrednio na stronie producenta. O ile bardzo łatwo zainstalować motyw który znajdziemy w repozytorium WordPress’a, o tyle problemy mogą zacząć się gdy chcemy zainstalować taki motyw z zewnątrz.

Instalacja szablonu spoza repozytorium WordPress’a

Jeżeli zdecydujemy się na pobranie motywu WordPress z zewnątrz tj. ze strony producenta motywów, czy też z innego źródła to musimy liczyć się z tym, że zainstalować go musimy ręcznie. Często nie jest to problemem, jednak zawsze może zdarzyć się tak, że wystąpić mogą błędy lub nie wszystkie pliki załadują się tak jak byśmy tego chcieli. Tego typu instalacja dotyczy motywów płatnych oraz darmowych.

Instalacja bez problemów to taka gdzie pobrany plik za pośrednictwem panelu administratora wrzucamy na serwer gdzie rozpakowuje on wszystkie pliki tam gdzie ich miejsce. Instalacja ta wygląda w ten sposób, że wchodzimy kolejno w kokpicie Wygląd >> Motywy >> Dodaj Nowy >> Wyślij motyw na serwer i tu wybieramy pobrany wcześniej plik .zip na Naszym komputerze.

Gdy instalator zakończy działanie klikamy „włącz motyw” i możemy przejść do jego personalizacji.

Gdy instalacja według powyższego opisu nie zda rezultatu i system wyrzuci błąd pozostaje Nam sprawdzenie, czy pobrany plik na pewno wygląda tak jak powinien. W tym celu sprawdzamy czy po otwarciu Naszego pliku .zip wewnątrz znajdują się foldery oraz pliki jakie zwykle znajdujemy w zawartości folderu z motywem dla WordPress. Jeżeli wewnątrz znajduje się kolejny plik archiwum zip to wypakujmy go na Nasz komputer, i spróbujmy z nim powtórzyć poprzednią operację. Jeżeli to też nie działa, a wewnątrz są pliki oraz foldery motywu tak jak być powinno to możemy spróbować skopiować Nasz motyw ręcznie na serwer.

Do tego celu potrzebować będziemy klienta FTP oraz połączenia z serwerem. Jak to zrobić opisane jest w pierwszej części poradnika #1 Kurs WordPress’a – instalacja, konfiguracja

Gdy już połączymy się znajdujemy folder z instalacją WordPressa, w nim klikamy odpowiednio wp-content >> themes i tu wrzucamy folder z rozpakowanymi plikami Naszego motywu.

Po zakończonej operacji wgrany motyw powinien znajdować się w bibliotece motywów Naszego WordPress’a. Wystarczy go włączyć. Jeżeli wszystko działa poprawnie możesz przejść do personalizacji ustawień. Jednak gdy nie działa tak jak powinno lub WordPress wyświetla błędy to możemy starać się znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy w kodzie albo wrócimy do poszukiwań innego motywu który Nam pasuje. Problemem może być także niezgodność używanej wersji WordPress’a z wybranym motywem.

Tip. Bardziej rozbudowane i zaawansowane szablony wymagają ingerencji w ustawieniach Naszego WordPress’a oraz w bazie danych ponieważ mogą one potrzebować większych zasobów dlatego będzie potrzebna ingerencja w pliki systemowe WordPress’a, a czasem prośba o modyfikację ustawień Naszego hostingu u operatora.

Podsumowanie

Motywy stanowią ważny element instalacji WordPress’a. To Dzięki nim Nasza strona wygląda tak jak tego chcemy. Warto zastanowić się, czy faktycznie potrzebujemy płatnego motywu, czy może jednak wystarczy Nam podstawowy w darmowej wersji. Czasem lepiej tu zaoszczędzone pieniądze zainwestować w ciekawe wtyczki do WordPress’a bo one dają Nam często dużo funkcjonalności.

Kierując się wyborem motywu dla Naszej strony pamiętajmy, by był on responsywny (przyjazny urządzeniom mobilnym), ponieważ wyszukiwarki kładą duży nasisk na urządzenia mobilne (telefony, tablety). W końcu ilość użytkowników tego typu rozwiązań powiększa się cały czas i chcielibyśmy by odwiedzający Naszą stronę odczuwali komfort z jej użytkowania.

Zapraszam do kolejnej części poradnika z podstaw WordPress’a – #4 Kurs WordPress’a – Wtyczki i Widgety

#2 Kurs WordPress’a – kategorie, wpisy, strony

0

Witaj w kolejnej części darmowego kursu z podstaw obsługi WordPress’a. W pierwszej części nauczyliśmy się podstaw tego systemu, jak go zainstalować oraz jak wygląda pierwsza konfiguracja pod kątem wygody oraz SEO. Jeżeli ominął Cię ten wpis to zachęcam do lektury – #1 Kurs WordPress’a – instalacja, konfiguracja. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się pojęciami wpisów, stron oraz kategorii.

Wiele osób dopiero zaczynających przygodę z CMS jakim jest WordPress popełnia elementarne błędy nie wiedząc czym różnią się wpisy od stron oraz jaką one pełnią rolę w życiu całej witryny lub bloga. Zacznijmy od początku.

Czym są kategorie w WordPress?

Kategoria w Naszym CMS WordPress to nic innego jak pewnego rodzaju teczka do której trafiają konkretne materiały na dany temat. Nie ma limitu ilości materiałów które do niej trafią, ale ważne, by to co do niej trafia odpowiadało treścią jej nazwie. Nawiązując do polityki mając dwie teczki – pierwsza to „brudy” na opozycję, a druga na partię rządzącą – wtedy kolejny „brud” na daną formację polityczną umieszczamy we właściwej teczce. Tak samo sprawa się ma z kategoriami w WordPress.

Ilość kategorii jakie możemy stworzyć jest nieograniczona. Dzięki takiemu podziałowi właśnie mamy możliwość porządkowania treści by była dostępna w najprostszy możliwy sposób. Każda kategoria powinna jasno określać materiały jakie możemy w niej znaleźć.

Czym są wpisy w WordPress?

Wpisy w systemie WordPress to wspomniane wcześniej w przykładzie „brudy na kogoś”. To właśnie wpisy umieszczamy bezpośrednio w kategoriach. Wpisem może być dłuższy felieton, wywód na jakiś temat, artykuł. Wpisami mogą być również krótkie notatki, filmy wideo czy grafiki. Wpisy w WordPress możemy przydzielać do wielu kategorii jeżeli odpowiadają one tematycznie, ale możemy się także ograniczyć do jednej konkretnej kategorii.

Wpisy są ważnym elementem strony internetowej, ponieważ są to treści które często się pojawiają oraz zmieniają. Są to informacje przyrostowe i do nich możemy zaliczyć dla blogów kolejne wpisy z kolejnych dni, natomiast dla firmy będą to przykładowo: wiadomości z życia firmy, informacje o konferencjach i projektach, różnego rodzaju relacje oraz komunikaty.

We wpisach poza samą treścią możemy zawrzeć również grafiki, obrazy czy materiały wideo. W WordPress każdy wpis zawiera w sobie obrazek wyróżniający który na innych częściach strony pojawia się jako miniaturka, a w zależności od motywu jest on wyświetlany także na początku danego wpisu. Kolejnym elementem jest tak zwany lead, czy też nagłówek. Ten składa się z pierwszych kilkudziesięciu słów wpisu i pojawia się wraz z obrazkiem wyróżniającym jako tzw. zajawka danego wpisu, czyli krótki wstęp.

Do czego służą strony oraz podstrony w WordPress?

W poprzednim akapicie wyjaśniłem czym są wpisy. Można pomyśleć, że skoro stanowią one znaczny procent całości strony internetowej to po co korzystać ze stron w WordPress’ie? Otóż tak jak wpisy tworzymy dla zmiennych treści gdzie w czasie pojawiają się kolejne, o tyle strony oraz podstrony tworzymy dla bardziej statycznych treści. Oczywiście nie zwalnia Nas to z aktualizacji ich wraz ze zmianami jakie zajdą w przyszłości, jednak tego typu informacje są zmieniane sporadycznie więc lepiej jest je mieć w jednym miejscu.

Strony posiadają strukturę hierarchiczną, a każdą kolejną stronę możemy przypisać do jednego rodzica, lub ona sama może nim być. Przykład takiej hierarchii dla strony firmowej może wyglądać następująco:

 • Strona główna
  – O firmie
  1. Strategia
  2. Misja   -Oferta
  1. Handel
  2. Usługi
  -Kontakt

Jak widać na powyższym przykładzie Strona główna jest rodzicem dla podstron – O firmie, Oferta oraz kontakt, natomiast dziadkiem jest dla podstron strategia, misja, handel oraz usługi. Dzięki zastosowaniu takiej hierarchii wszystko wygląda schludnie i przejrzyście, a dodatkowo zachowana jest zasada „trzech kliknięć”. Właśnie dzięki temu wyszukiwarki mają prostsze zadanie ze znalezieniem Naszych stron oraz pozycjonowaniem ich w nich.

Zapomniałeś napisać o Tagach w WordPress!

Tak, Tagi są także ważnym elementem każdej witryny oraz bloga. Dzięki nim także możemy pozycjonować Nasze wpisy. Tagami określamy wpisy na stronie internetowej.

Czym są Tagi? Otóż najprościej można je nazwać słowami i frazami kluczowymi dzięki którym łatwiej wypozycjonujemy dany wpis w wyszukiwarkach. Dobrze, by w treści wpisu zawierały się również słowa – klucze oraz ich pochodne by przychylniej na przykład google i jego roboty patrzyły na Naszą stronę opartą na WordPress.

Podsumowanie

Dzięki tej części już wiesz czym różnią się wpisy od stron oraz co w nich powinno się znajdować, a tworzenie Tagów oraz kategorii już nie stanowi dla Ciebie problemu. Wkrótce pojawi się kolejna część poradnika z Podstaw WordPress’a, więc zachęcam do subskrypcji Newslettera by nie pominąć tego wydarzenia!

#1 Kurs WordPress’a – Podstawy, Instalacja, Pierwsze kroki

0

Chcesz rozpocząć przygodę z tworzeniem stron internetowych dzięki świetemu systemowi jakim jest WordPress? Chcesz rozpocząć dobrze i mądrze by nie zaliczyć fals startu? Dobrze trafiłeś. Dzięki serii tych poradników na pewno unikniesz wiele problemów i niespodzianek jakie za sobą niesie system CMS – WordPress. Z doświadczenia wiem, że rozpoczęcie pracy z własną stroną budowaną w śodowisku WordPressa nie należy do łatwych i nie każdy poradzi sobie z wieloma błędami bez pomocy.

Czym jest WordPress?

Jest to najprościej mówiąc system zarządzania treścią dzięki któremu można tworzyć w prosty sposób blogi, sklepy czy całe serwisy internetowe. Dzięki prostocie i intuicyjnemu menu każdy poradzi sobie w obsłudze. W tym poradniku znajdziesz informacje dzięki którym krok po kroku będziesz mógł sam szybko stworzyć swoją stronę gotową do działania. Dodatkowo wyjaśnię inne bardziej zaawansowane zagadnienia jak najczęstsze błędy i usterki orz jak sobie z nimi radzić.

Całość jest przedstawiona w taki sposób, by po lekturze każdy znał podstawy nieważne czy ma 18 lat czy też 60. Każdy będzie mógł być posiadaczem własnej strony dostosowanej do konkretnego przypadku i konkretnej potrzeby. Natomiast jeżeli nadal nie wiesz jak to zrobić i chcesz by ktoś Ci pomógł to przejdź do zakładki kontakt gdzie uzyskasz informacje i wypełnisz formularz kontaktowy który ułatwi Nam współpracę.

Dzięki lekturze poradnika zawartej w tych kilku wpisach nauczysz się między innymi:

 • jak rozpocząć blogowanie za pomocą WordPress’a
 • jak za darmo otrzymać domenę i założyć własnego bloga
 • jaki hosting i domenę wybrać
 • jakie najlepsze pluginy wybrać
 • jaki szablon wykorzystać dla własnych celów
 • jak modyfikować kod WordPress
 • jak zwiększyć bezpieczeństwo strony
 • jak zarządzać stroną

Czego będziemy potrzebować by założyć blog oparty na WordPress?

Aby móc zaistnieć w sieci poprzez własną stronę będziesz potrzebować 3 rzeczy:

 1. Pomysł na nazwę domeny (na przykład 4free24.eu)
 2. Konto hostingowe (miejsce gdzie Twoja strona będzie zainstalowana)
 3. Około 30 minut czasu by przeczytać ten poradnik

Tak dobrze czytasz. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie i możesz pominąć ten punkt, ale wtedy nie będziesz miał pewności, czy wszystko robisz tak jak należy.

Własny Hosting oraz domena

W sieci znaleźć możemy wiele firm oferujących usługi hostingowe. Wiele z nich także oferuje bardzo korzystne warunki w pierwszym roku korzystaniajednak jak okazuje się po tym roku, zamiast zapłacić kilkadziesiąt złotych za konto hostingowe musimy niekiedy zapłacić nawet kilkaset złotych więcej. Wtedy jesteśmy zmuszeni szukać nowego – tańszego operatora lub chcąc czy też nie opłacić wystawioną proformę na 400-500 złotych. Bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wg mnie znalezienie jednego już pewnego hostingu z gwarancją stałej ceny. Osobiście polecam założenie hostingu na stronach:

webd.pl
linuxpl.com

Natomiast jeżeli cena dla Ciebie nie ma znaczenia to możesz skorzystać z tych firm ale uprzedzam, że odnowienia są kosztowne:

home.pl
nazwa.pl
superhost.pl

Z tym ostatnim współpracuję od niedawna i nie mogę go polecić jako, że mają ogromne ograniczenia co do obciążenia procesora. Posiadając hosting w home.pl nigdy nie miałem problemu z tym. Mogłem testować różne wtyczki, systemy które mocno potrafiły obciążać sprzęt, jednak nigdy nie było z tego powodu problemów.

Kolej na domenę. Powyżsi operatorzy także oferują zakup domen za ich pośrednictwem. Dzięki nim możesz zakupić domeny polskie .pl, europejskie .eu czy domeny funkcyjne lub regionalne. Przedłużenie jednak też może Nas sporo kosztować dlatego należy się dobrze zastanowić nad wyborem. Ja aktualnie domenę posiadam u webd.pl i tu też mam zamiar przenieść hosting jeżeli nie pojawi się ciekawsza oferta.

Nazwa.pl oraz home.pl często mają promocje na zakup domen po 1 zł lub inne podobne co jest opłacalne, jednak oszczędzamy tylko w pierwszym roku.

Jeżeli chcemy zakupić domenę globalną .com polecam serwis godaddy.com gdzie ceny domen są dość atrakcyjne i nie ma żadnego problemu z ich obsługą oraz rejestracją.

Jednak wiadomo, że nie każdego stać lub też nie potrzebuje popularnych domen (choć te łatwiej pozycjonować) dlatego pojawia się oferta pewnej zagranicznej sieci gdzie kilka mniej znanych domen możemy otrzymać nawet na roz całkowicie za darmo! Jest to strona www.dot.tk ewentualnie freenom.com gdzie otrzymamy domeny takie jak .tk lub .ml

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadani hostingu oraz domeny u jednego operatora jednak wiem, że nie zawsze tak się da i jest to korzystne.

Instalacja WordPress’a

Posiadając konto hostingowe zwykle usługodawcy dają możliwość instalacji kopii WordPress’a za pośrednictwem panelu klienta. Jest to prosta metoda która pozwala Nam w szybki sposób założyć własną stronę. Nie będę opisywał tutaj jak to się robi ponieważ każdy właściciel takiego hostingu udostępnia instrukcję jak to zrobić. Jednak gdy nie mamy możliwości instalacji w taki sposób musimy zrobić to ręcznie. Spokojnie nie jest to skomplikowane i opiszę wszystko krok po kroku poniżej.

Do instalacji będziemy potrzebowali:

 1. Bazy danych
 2. Czystej kopii WordPress
 3. Klienta FTP
 4. Chwilę czasu

Na początek musimy założyć bazę danych. Robimy to w panelu klienta u usługodawcy i zwykle jest to osobna zakładka – phpMyAdmin lub szukamy opcji MySQL. Poniżej przykład od superhost.pl

Łatwo tworzymy nową bazę danych nadając jej nazwę, oraz nazwę użytkownika oraz hasło. Co do hasła starajmy się by było ono jak najbardziej skomplikowane.

Gdy już ustawiliśmy bazę danych przechodzimy na stronę wordpress.org skąd poberamy najnowszą wersję WordPressa. Po pobraniu rozpakowujemy archiwum i odpalamy klienta FTP (polecam filezilla lub TotalCommander). Ja korzystam z tego drugiego więc tutaj przedstawię jak to wygląda z perspektywy tego programu.

Wchodzimy w Sieć >> FTP Połączenia, a w kolejnym okienku klikamy Nowe Połączenie gdzie wyświetli Nam się ekran jak poniżej:

Wpisujemy tutaj dane do połączenia Naszego komputeraz z serwerem. I tak po kolei na przykładzie superhost.pl przedstawię dane jakie musimy wpisać.

Sesja – dowolna nazwa która Nam się skojarzy z danym serwerem

Nazwa hosta: tutaj podajemy ścieżkę dostępu. Dla superhost (ftp.superhost.pl)

SSL/TSL – jeżeli mamy połączenie szyfrowane zaznaczamy tą opcję i podajemy dane dostępowe

Użytkownik – nazwa użytkownika. W przypadku superhost jest to nazwa konta (np. Sh12345)

Hasło – Nasze hasło (superhost domyślnie ma takie jakie mamy do logowania w wisepanel)

Po zalogowaniu się widzimy Nasze konto serwera. Aby skopiować Naszą kopię WordPress’a w jednym okienku musimy mieć otwarty folder z rozpakowanym pobranym wcześniej WordPress’em, a w drugim (w przypadku superhost.pl) otwieramy folder www i w nim tworzymy katalog odpowiadający Naszej nowej stronie, i dopiero do niego kopiujemy wszystkie pliki z komputera na serwer. Trwa to kilka minut, ale już jesteśmy o krok bliżej do posiadania własnej strony w sieci!

Przypisanie domeny do instalacji WordPress

W trakcie kopiowania plików na serwer możemy zająć się przypisaniem domeny do Naszego WordPress’a. Aby to zrobić logujemy się do panelu klienta i klikając w ustawienia naszej domeny przypisujemy jej ścieżkę do folderu z kopią wordpressa. Po kilku minutach serwer się odświerzy i jeżeli wszystkie pliki już przekopiowaliśmy możemy przejść do instalacji.

Właściwa instalacja WordPress’a

Aby rozpocząć proces instalacji w przeglądarce wchodzimy na naszą domenę (np. Http://testowadomena.pl) która automatycznie pobierze i załaduje pliki z Naszego serwera. Pojawi się okno powitalne gdzie będziemy mieli możliwość wyboru języka i wyświetlą Nam się informacje na temat tworzenia baz danych i innych licencji WordPress’a. Jak już jesteśmy gotowi to przechodzimy dalej za pomocą przycisku „Zaczynajmy!”.

Kolejne okno będzie wymagało od Nas podania danych dostępowych do Naszej bazy danych. Tak jak utworzyliśmy bazę danych wpisujemy jej nazwę, w moim przypadku było to db_test, nazwę użytkownika podajemy taką jaką stworzyliśmy, hasło takie jak wcześniej ustaliliśmy, a adres serwera w zależności od usługodawcy może być localhost lub jak ma to miejsce w superhost.pl jest to mysql.twojserwer.website.pl . Dalej klikamy Submit, a WordPress automatycznie rozpocznie tworzenie plików konfiguracyjnych.

Jeżeli wszystkie dane są wpisane prawidłowo, a program instalacyjny połączy się z bazą danych otrzymasz komunikat potwierdzający i możesz rozpocząć instalację WordPress’a. Wystarczy kliknąć „Zainstaluj” lub „Run the Install„.

W kolejnym okienku Nasz WordPress poprosi Nas o informacje na temat tytułu Naszej strony, nazwę użytkownika – administratora oraz hasło i Nasz e-mail gdzie otrzymamy wiadomość z konfiguracją Naszego WordPress’a. Podajemy według Naszych preferencji te dane i zapisujemy by nie zapomnieć hasła.

Jeżeli wszystko zrobiliśmy poprawnie WordPress zainstaluje się i przejdziemy do kokpitu administratora. Tutaj możemy już zarządzać w pełni Naszą stroną, zmieniać jej wygląd, wgrywać wtyczki, tworyć nowe strony i wpisy. Ale wszystko po kolei.

Pierwsza konfiguracja WordPress’a

Oczywiście śmiało możemy rozejrzeć się w całym panelu administratora i zapoznać się z funkcjonalnością. Jednak zanim zaczniemy tworzenie zalecam wprowadzenie kilka zmian by strona była przyjazna dla Nas, innych oraz dla wyszukiwarek co zwiększy Naszą pozycję w google.

Na początek Przejdźmy do zakładki Ustawienia >> Bezpośrednie odnośniki gdzie ustalimy format zapisu każdego z naszych wpisów oraz stron. Jest to ważne ponieważ inaczej każdy Nasz wpis byłby oznaczony np. P=123 , a to nie byłoby wygodne. Dlatego powinniśmy stworzyć własny format odnośników. Zalecane jest ustawienie strona.pl/kategoria/nazwa-wpisu, ewentualnie strona.pl/nazwa-wpisu. Aby to ustawić w ten sposób musimy zrobić to tak jak widoczne jest na grafice poniżej – dla kategoria/wpis, albo dla samego wpisu usuwany /%category% .

Kolejna opcja to wgranie podstawowych przydatnych wtyczek. Na początek polecam:

 • WP SuperCache
 • Google Insight (powiązanie z kontem google w celu monitorowania ruchu)
 • XML SiteMap (tworzenie mapy strony dla wyszukiwarek)

Powyższe wtyczki nr 2 i 3 miżemy zastąpić wtyczką jetpack od wordpress.com

W tej częsci wystarczająco opisałem proces instalacji oraz najważniejszą konfigurację. Już wkrótce pojawi się kolejna część poradnika gdzie opisane będą kolejne funkcje WordPress’a.

Od własnej serwerowni do usługi serwerowej

0

Serwerownia, pomieszczenie, w którym znajdują się nasze dane musi być należycie zabezpieczone. W wielu firmach lekceważy się znaczenie odpowiedniego wyposażenia.

Po pierwsze na wypadek problemów z dostawami zasilania w zasadzie niezbędny jest UPS. Gdy zaś awarie są długie i dostawy energii są opóźnione na tyle długo, że UPS nie wystarcza konieczny może okazać się agregat prądotwórczy.

 Dodatkowo, co wydawać się może sprawą błahą, jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w tym właśnie pomieszczeniu tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia przegrzania. Dobrze jest także zainstalować system alarmujący i monitorujący pracę. Tu jednak sprawa zaczyna się komplikować, bowiem wyposażenie własnej serwerowni w taki sprzęt i zabezpieczeni go w należyty sposób może kosztować naprawdę wiele. I w przypadku mniejszych firm może się to okazać zupełnie nieopłacalne.

W związku z tym dla wielu firm dobrym rozwiązaniem wydaje się kolokacja serwerów, która w dużym uproszczeniu opiera się na umieszczeniu serwera w odpowiednio przystosowanej do tego serwerowni firmy świadczącej usługi udostępniania powierzchni serwerowej. W ten sposób mamy doskonały serwer dla firmy, która nie jest zmuszona do inwestowania dużych środków we własną serwerownie i jej wyposażenie.

Firmy, dla których kolokacja serwerów to chleb powszedni należycie zadba o bezpieczeństwo. Oprócz tego łącza, które są w posiadaniu tych firm są w stanie zapewnić wydajną pracę na odpowiednim poziomie przez cały czas.

Firmy zajmujące się outsourcingiem tego rodzaju usług posiadają odpowiednie wyposażenie pomieszczeń, gdzie znajdują się wszystkie urządzenia. Dużą rolę odgrywają tutaj szafy serwerowe i szafy teleinformatyczne, gdzie można w łatwy sposób wmontować serwer rackowy.

Serwer rack różni się tym, że można go umieścić na specjalnych prowadnicach i swobodnie wkładać w szafy serwerowe i szafy teleinformatyczne. Poza właściwościami takimi, jak odpowiedni rozmiar i możliwość instalacji w odpowiednich miejscach serwery rack nie różnią się od tych zwykłych. Chodzi tu wyłącznie o komfort i możliwość oszczędności miejsca, która możliwa jest do zastosowania, gdyż serwery rack można umieszczać jeden pod drugim lub obok siebie.