#1 Kurs WordPress’a – Podstawy, Instalacja, Pierwsze kroki

WordPress - Kompleksowy Poradnik

Chcesz rozpocząć przygodę z tworzeniem stron internetowych dzięki świetemu systemowi jakim jest WordPress? Chcesz rozpocząć dobrze i mądrze by nie zaliczyć fals startu? Dobrze trafiłeś. Dzięki serii tych poradników na pewno unikniesz wiele problemów i niespodzianek jakie za sobą niesie system CMS – WordPress. Z doświadczenia wiem, że rozpoczęcie pracy z własną stroną budowaną w śodowisku WordPressa nie należy do łatwych i nie każdy poradzi sobie z wieloma błędami bez pomocy.

Czym jest WordPress?

Jest to najprościej mówiąc system zarządzania treścią dzięki któremu można tworzyć w prosty sposób blogi, sklepy czy całe serwisy internetowe. Dzięki prostocie i intuicyjnemu menu każdy poradzi sobie w obsłudze. W tym poradniku znajdziesz informacje dzięki którym krok po kroku będziesz mógł sam szybko stworzyć swoją stronę gotową do działania. Dodatkowo wyjaśnię inne bardziej zaawansowane zagadnienia jak najczęstsze błędy i usterki orz jak sobie z nimi radzić.

Całość jest przedstawiona w taki sposób, by po lekturze każdy znał podstawy nieważne czy ma 18 lat czy też 60. Każdy będzie mógł być posiadaczem własnej strony dostosowanej do konkretnego przypadku i konkretnej potrzeby. Natomiast jeżeli nadal nie wiesz jak to zrobić i chcesz by ktoś Ci pomógł to przejdź do zakładki kontakt gdzie uzyskasz informacje i wypełnisz formularz kontaktowy który ułatwi Nam współpracę.

Dzięki lekturze poradnika zawartej w tych kilku wpisach nauczysz się między innymi:

 • jak rozpocząć blogowanie za pomocą WordPress’a
 • jak za darmo otrzymać domenę i założyć własnego bloga
 • jaki hosting i domenę wybrać
 • jakie najlepsze pluginy wybrać
 • jaki szablon wykorzystać dla własnych celów
 • jak modyfikować kod WordPress
 • jak zwiększyć bezpieczeństwo strony
 • jak zarządzać stroną

Czego będziemy potrzebować by założyć blog oparty na WordPress?

Aby móc zaistnieć w sieci poprzez własną stronę będziesz potrzebować 3 rzeczy:

 1. Pomysł na nazwę domeny (na przykład 4free24.eu)
 2. Konto hostingowe (miejsce gdzie Twoja strona będzie zainstalowana)
 3. Około 30 minut czasu by przeczytać ten poradnik

Tak dobrze czytasz. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie i możesz pominąć ten punkt, ale wtedy nie będziesz miał pewności, czy wszystko robisz tak jak należy.

Własny Hosting oraz domena

W sieci znaleźć możemy wiele firm oferujących usługi hostingowe. Wiele z nich także oferuje bardzo korzystne warunki w pierwszym roku korzystaniajednak jak okazuje się po tym roku, zamiast zapłacić kilkadziesiąt złotych za konto hostingowe musimy niekiedy zapłacić nawet kilkaset złotych więcej. Wtedy jesteśmy zmuszeni szukać nowego – tańszego operatora lub chcąc czy też nie opłacić wystawioną proformę na 400-500 złotych. Bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wg mnie znalezienie jednego już pewnego hostingu z gwarancją stałej ceny. Osobiście polecam założenie hostingu na stronach:

webd.pl
linuxpl.com

Natomiast jeżeli cena dla Ciebie nie ma znaczenia to możesz skorzystać z tych firm ale uprzedzam, że odnowienia są kosztowne:

home.pl
nazwa.pl
superhost.pl

Z tym ostatnim współpracuję od niedawna i nie mogę go polecić jako, że mają ogromne ograniczenia co do obciążenia procesora. Posiadając hosting w home.pl nigdy nie miałem problemu z tym. Mogłem testować różne wtyczki, systemy które mocno potrafiły obciążać sprzęt, jednak nigdy nie było z tego powodu problemów.

Kolej na domenę. Powyżsi operatorzy także oferują zakup domen za ich pośrednictwem. Dzięki nim możesz zakupić domeny polskie .pl, europejskie .eu czy domeny funkcyjne lub regionalne. Przedłużenie jednak też może Nas sporo kosztować dlatego należy się dobrze zastanowić nad wyborem. Ja aktualnie domenę posiadam u webd.pl i tu też mam zamiar przenieść hosting jeżeli nie pojawi się ciekawsza oferta.

Nazwa.pl oraz home.pl często mają promocje na zakup domen po 1 zł lub inne podobne co jest opłacalne, jednak oszczędzamy tylko w pierwszym roku.

Jeżeli chcemy zakupić domenę globalną .com polecam serwis godaddy.com gdzie ceny domen są dość atrakcyjne i nie ma żadnego problemu z ich obsługą oraz rejestracją.

Jednak wiadomo, że nie każdego stać lub też nie potrzebuje popularnych domen (choć te łatwiej pozycjonować) dlatego pojawia się oferta pewnej zagranicznej sieci gdzie kilka mniej znanych domen możemy otrzymać nawet na roz całkowicie za darmo! Jest to strona www.dot.tk ewentualnie freenom.com gdzie otrzymamy domeny takie jak .tk lub .ml

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadani hostingu oraz domeny u jednego operatora jednak wiem, że nie zawsze tak się da i jest to korzystne.

Instalacja WordPress’a

Posiadając konto hostingowe zwykle usługodawcy dają możliwość instalacji kopii WordPress’a za pośrednictwem panelu klienta. Jest to prosta metoda która pozwala Nam w szybki sposób założyć własną stronę. Nie będę opisywał tutaj jak to się robi ponieważ każdy właściciel takiego hostingu udostępnia instrukcję jak to zrobić. Jednak gdy nie mamy możliwości instalacji w taki sposób musimy zrobić to ręcznie. Spokojnie nie jest to skomplikowane i opiszę wszystko krok po kroku poniżej.

Do instalacji będziemy potrzebowali:

 1. Bazy danych
 2. Czystej kopii WordPress
 3. Klienta FTP
 4. Chwilę czasu

Na początek musimy założyć bazę danych. Robimy to w panelu klienta u usługodawcy i zwykle jest to osobna zakładka – phpMyAdmin lub szukamy opcji MySQL. Poniżej przykład od superhost.pl

[su_custom_gallery source=”media: 1415″ limit=”0″ link=”lightbox” title=”never”]

Łatwo tworzymy nową bazę danych nadając jej nazwę, oraz nazwę użytkownika oraz hasło. Co do hasła starajmy się by było ono jak najbardziej skomplikowane.

Gdy już ustawiliśmy bazę danych przechodzimy na stronę wordpress.org skąd poberamy najnowszą wersję WordPressa. Po pobraniu rozpakowujemy archiwum i odpalamy klienta FTP (polecam filezilla lub TotalCommander). Ja korzystam z tego drugiego więc tutaj przedstawię jak to wygląda z perspektywy tego programu.

Wchodzimy w Sieć >> FTP Połączenia, a w kolejnym okienku klikamy Nowe Połączenie gdzie wyświetli Nam się ekran jak poniżej:

Wpisujemy tutaj dane do połączenia Naszego komputeraz z serwerem. I tak po kolei na przykładzie superhost.pl przedstawię dane jakie musimy wpisać.

Sesja – dowolna nazwa która Nam się skojarzy z danym serwerem

Nazwa hosta: tutaj podajemy ścieżkę dostępu. Dla superhost (ftp.superhost.pl)

SSL/TSL – jeżeli mamy połączenie szyfrowane zaznaczamy tą opcję i podajemy dane dostępowe

Użytkownik – nazwa użytkownika. W przypadku superhost jest to nazwa konta (np. Sh12345)

Hasło – Nasze hasło (superhost domyślnie ma takie jakie mamy do logowania w wisepanel)

Po zalogowaniu się widzimy Nasze konto serwera. Aby skopiować Naszą kopię WordPress’a w jednym okienku musimy mieć otwarty folder z rozpakowanym pobranym wcześniej WordPress’em, a w drugim (w przypadku superhost.pl) otwieramy folder www i w nim tworzymy katalog odpowiadający Naszej nowej stronie, i dopiero do niego kopiujemy wszystkie pliki z komputera na serwer. Trwa to kilka minut, ale już jesteśmy o krok bliżej do posiadania własnej strony w sieci!

Przypisanie domeny do instalacji WordPress

W trakcie kopiowania plików na serwer możemy zająć się przypisaniem domeny do Naszego WordPress’a. Aby to zrobić logujemy się do panelu klienta i klikając w ustawienia naszej domeny przypisujemy jej ścieżkę do folderu z kopią wordpressa. Po kilku minutach serwer się odświerzy i jeżeli wszystkie pliki już przekopiowaliśmy możemy przejść do instalacji.

Właściwa instalacja WordPress’a

Aby rozpocząć proces instalacji w przeglądarce wchodzimy na naszą domenę (np. Http://testowadomena.pl) która automatycznie pobierze i załaduje pliki z Naszego serwera. Pojawi się okno powitalne gdzie będziemy mieli możliwość wyboru języka i wyświetlą Nam się informacje na temat tworzenia baz danych i innych licencji WordPress’a. Jak już jesteśmy gotowi to przechodzimy dalej za pomocą przycisku „Zaczynajmy!”.

Kolejne okno będzie wymagało od Nas podania danych dostępowych do Naszej bazy danych. Tak jak utworzyliśmy bazę danych wpisujemy jej nazwę, w moim przypadku było to db_test, nazwę użytkownika podajemy taką jaką stworzyliśmy, hasło takie jak wcześniej ustaliliśmy, a adres serwera w zależności od usługodawcy może być localhost lub jak ma to miejsce w superhost.pl jest to mysql.twojserwer.website.pl . Dalej klikamy Submit, a WordPress automatycznie rozpocznie tworzenie plików konfiguracyjnych.

Jeżeli wszystkie dane są wpisane prawidłowo, a program instalacyjny połączy się z bazą danych otrzymasz komunikat potwierdzający i możesz rozpocząć instalację WordPress’a. Wystarczy kliknąć „Zainstaluj” lub „Run the Install„.

W kolejnym okienku Nasz WordPress poprosi Nas o informacje na temat tytułu Naszej strony, nazwę użytkownika – administratora oraz hasło i Nasz e-mail gdzie otrzymamy wiadomość z konfiguracją Naszego WordPress’a. Podajemy według Naszych preferencji te dane i zapisujemy by nie zapomnieć hasła.

Jeżeli wszystko zrobiliśmy poprawnie WordPress zainstaluje się i przejdziemy do kokpitu administratora. Tutaj możemy już zarządzać w pełni Naszą stroną, zmieniać jej wygląd, wgrywać wtyczki, tworyć nowe strony i wpisy. Ale wszystko po kolei.

Pierwsza konfiguracja WordPress’a

Oczywiście śmiało możemy rozejrzeć się w całym panelu administratora i zapoznać się z funkcjonalnością. Jednak zanim zaczniemy tworzenie zalecam wprowadzenie kilka zmian by strona była przyjazna dla Nas, innych oraz dla wyszukiwarek co zwiększy Naszą pozycję w google.

Na początek Przejdźmy do zakładki Ustawienia >> Bezpośrednie odnośniki gdzie ustalimy format zapisu każdego z naszych wpisów oraz stron. Jest to ważne ponieważ inaczej każdy Nasz wpis byłby oznaczony np. P=123 , a to nie byłoby wygodne. Dlatego powinniśmy stworzyć własny format odnośników. Zalecane jest ustawienie strona.pl/kategoria/nazwa-wpisu, ewentualnie strona.pl/nazwa-wpisu. Aby to ustawić w ten sposób musimy zrobić to tak jak widoczne jest na grafice poniżej – dla kategoria/wpis, albo dla samego wpisu usuwany /%category% .

Kolejna opcja to wgranie podstawowych przydatnych wtyczek. Na początek polecam:

 • WP SuperCache
 • Google Insight (powiązanie z kontem google w celu monitorowania ruchu)
 • XML SiteMap (tworzenie mapy strony dla wyszukiwarek)

Powyższe wtyczki nr 2 i 3 miżemy zastąpić wtyczką jetpack od wordpress.com

W tej częsci wystarczająco opisałem proces instalacji oraz najważniejszą konfigurację. Już wkrótce pojawi się kolejna część poradnika gdzie opisane będą kolejne funkcje WordPress’a.