#2 Kurs WordPress’a – kategorie, wpisy, strony

WordPress - Kompleksowy Poradnik

Witaj w kolejnej części darmowego kursu z podstaw obsługi WordPress’a. W pierwszej części nauczyliśmy się podstaw tego systemu, jak go zainstalować oraz jak wygląda pierwsza konfiguracja pod kątem wygody oraz SEO. Jeżeli ominął Cię ten wpis to zachęcam do lektury – #1 Kurs WordPress’a – instalacja, konfiguracja. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się pojęciami wpisów, stron oraz kategorii.

Wiele osób dopiero zaczynających przygodę z CMS jakim jest WordPress popełnia elementarne błędy nie wiedząc czym różnią się wpisy od stron oraz jaką one pełnią rolę w życiu całej witryny lub bloga. Zacznijmy od początku.

Czym są kategorie w WordPress?

Kategoria w Naszym CMS WordPress to nic innego jak pewnego rodzaju teczka do której trafiają konkretne materiały na dany temat. Nie ma limitu ilości materiałów które do niej trafią, ale ważne, by to co do niej trafia odpowiadało treścią jej nazwie. Nawiązując do polityki mając dwie teczki – pierwsza to „brudy” na opozycję, a druga na partię rządzącą – wtedy kolejny „brud” na daną formację polityczną umieszczamy we właściwej teczce. Tak samo sprawa się ma z kategoriami w WordPress.

Ilość kategorii jakie możemy stworzyć jest nieograniczona. Dzięki takiemu podziałowi właśnie mamy możliwość porządkowania treści by była dostępna w najprostszy możliwy sposób. Każda kategoria powinna jasno określać materiały jakie możemy w niej znaleźć.

Czym są wpisy w WordPress?

Wpisy w systemie WordPress to wspomniane wcześniej w przykładzie „brudy na kogoś”. To właśnie wpisy umieszczamy bezpośrednio w kategoriach. Wpisem może być dłuższy felieton, wywód na jakiś temat, artykuł. Wpisami mogą być również krótkie notatki, filmy wideo czy grafiki. Wpisy w WordPress możemy przydzielać do wielu kategorii jeżeli odpowiadają one tematycznie, ale możemy się także ograniczyć do jednej konkretnej kategorii.

Wpisy są ważnym elementem strony internetowej, ponieważ są to treści które często się pojawiają oraz zmieniają. Są to informacje przyrostowe i do nich możemy zaliczyć dla blogów kolejne wpisy z kolejnych dni, natomiast dla firmy będą to przykładowo: wiadomości z życia firmy, informacje o konferencjach i projektach, różnego rodzaju relacje oraz komunikaty.

We wpisach poza samą treścią możemy zawrzeć również grafiki, obrazy czy materiały wideo. W WordPress każdy wpis zawiera w sobie obrazek wyróżniający który na innych częściach strony pojawia się jako miniaturka, a w zależności od motywu jest on wyświetlany także na początku danego wpisu. Kolejnym elementem jest tak zwany lead, czy też nagłówek. Ten składa się z pierwszych kilkudziesięciu słów wpisu i pojawia się wraz z obrazkiem wyróżniającym jako tzw. zajawka danego wpisu, czyli krótki wstęp.

Do czego służą strony oraz podstrony w WordPress?

W poprzednim akapicie wyjaśniłem czym są wpisy. Można pomyśleć, że skoro stanowią one znaczny procent całości strony internetowej to po co korzystać ze stron w WordPress’ie? Otóż tak jak wpisy tworzymy dla zmiennych treści gdzie w czasie pojawiają się kolejne, o tyle strony oraz podstrony tworzymy dla bardziej statycznych treści. Oczywiście nie zwalnia Nas to z aktualizacji ich wraz ze zmianami jakie zajdą w przyszłości, jednak tego typu informacje są zmieniane sporadycznie więc lepiej jest je mieć w jednym miejscu.

Strony posiadają strukturę hierarchiczną, a każdą kolejną stronę możemy przypisać do jednego rodzica, lub ona sama może nim być. Przykład takiej hierarchii dla strony firmowej może wyglądać następująco:

 • Strona główna
  – O firmie
  1. Strategia
  2. Misja   -Oferta
  1. Handel
  2. Usługi
  -Kontakt

Jak widać na powyższym przykładzie Strona główna jest rodzicem dla podstron – O firmie, Oferta oraz kontakt, natomiast dziadkiem jest dla podstron strategia, misja, handel oraz usługi. Dzięki zastosowaniu takiej hierarchii wszystko wygląda schludnie i przejrzyście, a dodatkowo zachowana jest zasada „trzech kliknięć”. Właśnie dzięki temu wyszukiwarki mają prostsze zadanie ze znalezieniem Naszych stron oraz pozycjonowaniem ich w nich.

Zapomniałeś napisać o Tagach w WordPress!

Tak, Tagi są także ważnym elementem każdej witryny oraz bloga. Dzięki nim także możemy pozycjonować Nasze wpisy. Tagami określamy wpisy na stronie internetowej.

Czym są Tagi? Otóż najprościej można je nazwać słowami i frazami kluczowymi dzięki którym łatwiej wypozycjonujemy dany wpis w wyszukiwarkach. Dobrze, by w treści wpisu zawierały się również słowa – klucze oraz ich pochodne by przychylniej na przykład google i jego roboty patrzyły na Naszą stronę opartą na WordPress.

Podsumowanie

Dzięki tej części już wiesz czym różnią się wpisy od stron oraz co w nich powinno się znajdować, a tworzenie Tagów oraz kategorii już nie stanowi dla Ciebie problemu. Wkrótce pojawi się kolejna część poradnika z Podstaw WordPress’a, więc zachęcam do subskrypcji Newslettera by nie pominąć tego wydarzenia!