#3 Kurs WordPress’a – Szablony płatne i darmowe

WordPress - Kompleksowy Poradnik Wszystkie

Kolejna trzecia część poradnika WordPress dotyczy motywów. Jest bardzo istotny element, ponieważ każdy chce, by jego strona wyglądała unikalnie i była dostosowana do potrzeb właściciela. Zanim zaczniemy zachęcam do zapoznania się z pierwszymi dwiema częściami poradnika:

#1 Kurs WordPress’a – instalacja, konfiguracja
#2 Kurs WordPress’a – kategorie, wpisy, strony

– jeżeli jeszcze ich nie czytałeś.

Czym są motywyWordPress

Przygotowując się do tworzenia własnej strony czy bloga zawsze zaczynamy od koncepcji czy to w głowie, czy na papierze – jak ma to wyglądać. Dzięki WordPress’owi i jego bogatej bibliotece repozytoriów możemy bez znajomości programowania oraz języka html czy php tą koncepcję wcielić w życie, a co ważne nawet za darmo!

Szablony wordpress to gotowe zapisane w kodzie php oraz html ustawienia strony. Zawiera on informacje jakie tabele występują na stronie, gdzie umiejscowiony jest pasek boczny, jak wygląda nagłówek oraz stopka czy gdzie mamy możliwość wstawienia widgetów (kolejna część poradnika). Często też zawarte są w nich gotowe style CSS które odpowiadają za rozmiary poszczególnych elementów wpisów, czcionkę czy podstawowe kolory występujące na stronie. Właśnie dzięki temu nie musimy martwić się, że będziemy zmuszeni uczyć się ich obsługi oraz tego za co odpowiadają. Po prostu wybieramy gotowy projekt który Nas interesuje, instalujemy go w Naszym WordPress’ie i dzięki prostocie obsługi konfigurujemy go do Naszych potrzeb.

Jaki motyw WordPress wybrać? Tutaj nie ma reguły. Wszystko zależy od Naszych preferencji oraz potrzeb. Kierując się wyborem motywu pamiętajmy by był on najlepiej responsywny, a więc dostosowany do przeglądania na wszystkich urządzeniach tak komputerach jak smartfonach oraz tabletach.

Motywy WordPress – darmowe vs płatne

Dostępne motywy możemy podzielić na darmowe oraz płatne. Wiadomo, że różnią one się funkcjonalnością oraz dostępnymi możliwościami. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup profesjonalnego motywu musimy zadać sobie pytanie, czy taki rzeczywiście jest Nam potrzebny. Jeżeli chcemy prowadzić prostego bloga, to nic nie stoi na przeszkodzie wybrania jednego z setek darmowych i przygotować go pod Nasze preferencje motywu. Czasem wystarczy do darmowego motywu WordPress dodać kilka wtyczek oraz skryptów by cieszyć się profesjonalnym blogiem.

To samo dotyczy prostych stron portalowych, sprzedażowych czy sklepów. Nie musimy od razu kupować gotowych rozwiązań, a możemy za pomocą dodatków które w większości są darmowe dopasować wszystko do potrzeb strony jaką chcemy zbudować.

Płatne motywy do WordPress’a natomiast oferują szeroki wachlarz ustawień, a najnowsze ich wersje posiadają już własne panele dzięki którym możemy zarządzać każdym nawet najmniejszym ich elementem. Dodatkowo są zapisane w taki sposób, że powiedzmy chcąc mieć reklamy na stronie w konkretnych miejscach to nie musimy grzebać w kodzie, ponieważ mają one osobny panel do zarządzania reklamami oraz ich rozmieszczeniem.

Kolejnym plusem płatnych szablonów do WordPress’a jest fakt, że większość przydatnych wtyczek posiadają już wbudowanych w swoje trzewia przez co my nie musimy się już martwić ich znalezieniem i instalacją. Często są to płatne wtyczki, ale dzięki licencji na konkretny motyw mamy też od razu licencję na korzystanie z nich w tym szablonie.

Na plus zasługuje też fakt, że płatne wtyczki dają Nam możliwość kontaktu z Supportem w chwilach gdy mamy problemy z motywem, lub też coś nie chce działać w Naszym WordPress’ie tak jak powinno. Płatne motywy dodatkowo są często aktualizowane przez producenta co wiąże się z większym bezpieczeństwem ponieważ każda kolejna wersja poprawia funkcjonalność oraz łata błędy które wcześniej mogły nie zostać wykryte.

Płatne motywy posiadają często darmowe odpowiedniki. Zwykle są to ograniczone funkcjonalnością kopie pełnych wersji motywów, a producenci udostępniają je, byśmy mogli zapoznać się z nimi i ewentualnie w przyszłości zakupić ich pełne wersje jeżeli Nam one przypadną do gustu. Najczęściej możemy je znaleźć w dostępnym repozytorium motywów w Naszym WordPress, ale też są one często dostępne bezpośrednio na stronie producenta. O ile bardzo łatwo zainstalować motyw który znajdziemy w repozytorium WordPress’a, o tyle problemy mogą zacząć się gdy chcemy zainstalować taki motyw z zewnątrz.

Instalacja szablonu spoza repozytorium WordPress’a

Jeżeli zdecydujemy się na pobranie motywu WordPress z zewnątrz tj. ze strony producenta motywów, czy też z innego źródła to musimy liczyć się z tym, że zainstalować go musimy ręcznie. Często nie jest to problemem, jednak zawsze może zdarzyć się tak, że wystąpić mogą błędy lub nie wszystkie pliki załadują się tak jak byśmy tego chcieli. Tego typu instalacja dotyczy motywów płatnych oraz darmowych.

Instalacja bez problemów to taka gdzie pobrany plik za pośrednictwem panelu administratora wrzucamy na serwer gdzie rozpakowuje on wszystkie pliki tam gdzie ich miejsce. Instalacja ta wygląda w ten sposób, że wchodzimy kolejno w kokpicie Wygląd >> Motywy >> Dodaj Nowy >> Wyślij motyw na serwer i tu wybieramy pobrany wcześniej plik .zip na Naszym komputerze.

Gdy instalator zakończy działanie klikamy „włącz motyw” i możemy przejść do jego personalizacji.

Gdy instalacja według powyższego opisu nie zda rezultatu i system wyrzuci błąd pozostaje Nam sprawdzenie, czy pobrany plik na pewno wygląda tak jak powinien. W tym celu sprawdzamy czy po otwarciu Naszego pliku .zip wewnątrz znajdują się foldery oraz pliki jakie zwykle znajdujemy w zawartości folderu z motywem dla WordPress. Jeżeli wewnątrz znajduje się kolejny plik archiwum zip to wypakujmy go na Nasz komputer, i spróbujmy z nim powtórzyć poprzednią operację. Jeżeli to też nie działa, a wewnątrz są pliki oraz foldery motywu tak jak być powinno to możemy spróbować skopiować Nasz motyw ręcznie na serwer.

Do tego celu potrzebować będziemy klienta FTP oraz połączenia z serwerem. Jak to zrobić opisane jest w pierwszej części poradnika #1 Kurs WordPress’a – instalacja, konfiguracja

Gdy już połączymy się znajdujemy folder z instalacją WordPressa, w nim klikamy odpowiednio wp-content >> themes i tu wrzucamy folder z rozpakowanymi plikami Naszego motywu.

Po zakończonej operacji wgrany motyw powinien znajdować się w bibliotece motywów Naszego WordPress’a. Wystarczy go włączyć. Jeżeli wszystko działa poprawnie możesz przejść do personalizacji ustawień. Jednak gdy nie działa tak jak powinno lub WordPress wyświetla błędy to możemy starać się znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy w kodzie albo wrócimy do poszukiwań innego motywu który Nam pasuje. Problemem może być także niezgodność używanej wersji WordPress’a z wybranym motywem.

Tip. Bardziej rozbudowane i zaawansowane szablony wymagają ingerencji w ustawieniach Naszego WordPress’a oraz w bazie danych ponieważ mogą one potrzebować większych zasobów dlatego będzie potrzebna ingerencja w pliki systemowe WordPress’a, a czasem prośba o modyfikację ustawień Naszego hostingu u operatora.

Podsumowanie

Motywy stanowią ważny element instalacji WordPress’a. To Dzięki nim Nasza strona wygląda tak jak tego chcemy. Warto zastanowić się, czy faktycznie potrzebujemy płatnego motywu, czy może jednak wystarczy Nam podstawowy w darmowej wersji. Czasem lepiej tu zaoszczędzone pieniądze zainwestować w ciekawe wtyczki do WordPress’a bo one dają Nam często dużo funkcjonalności.

Kierując się wyborem motywu dla Naszej strony pamiętajmy, by był on responsywny (przyjazny urządzeniom mobilnym), ponieważ wyszukiwarki kładą duży nasisk na urządzenia mobilne (telefony, tablety). W końcu ilość użytkowników tego typu rozwiązań powiększa się cały czas i chcielibyśmy by odwiedzający Naszą stronę odczuwali komfort z jej użytkowania.

Zapraszam do kolejnej części poradnika z podstaw WordPress’a – #4 Kurs WordPress’a – Wtyczki i Widgety