#4 Kurs WordPress’a – wtyczki i widgety

WordPress - Kompleksowy Poradnik

Wtyczki i Wigdety w WordPress to ważne opcje które zwiększają możliwości Naszego CMS’a. To właśnie dzięki nim możemy personalizować WordPress’a do Naszych potrzeb. Dzięki nim zwykły WordPress zamienia się w profesjonalny sklep, rozbudowaną stronę sprzedażową czy platformę blogową.

Zanim zaczniesz sprawdź poprzednie części poradnika:

#1 Kurs WordPress’a – instalacja, konfiguracja
#2 Kurs WordPress’a – kategorie, wpisy, strony
#3 Kurs WordPress’a – motywy

Czym są wtyczki do WordPress’a

Wtyczki w WordPress zwiększają funkcjonalność zwykłego CMS. Dodatkowo mogą one wpływać na jego działanie modyfikując kod, co przełoży się na jeszcze większy komfort użytkowania oraz przyspieszy działanie całej strony.

Wtyczki służą do wielu celów i tak naprawdę ich działanie jest nieograniczone. Wszystko zależy od tego, jakiej wtyczki chcemy użyć i co chcemy uzyskać. Gdy chcemy przyspieszyć działanie strony WordPress skupimy się na znalezieniu czegoś, co pomoże czyścić cache, zmniejszy rozmiary zdjęć i grafik czy poprawi działanie skryptów PHP oraz JavaScript które potrafią dość poważnie spowolnić działanie całej strony. Gdy będziemy chcieli zwiększyć bezpieczeństwo wtedy będą Nas interesowały różne blokady i firewalle które zablokują dostęp do Naszej strony hakerom.

Istnieje także wiele tysięcy wtyczek funkcyjnych. Dzięki nim możemy np w wygodny sposób tworzyć i ustalać wpisy i strony według Naszych upodobań (PageBuildery), dzięki innym Nasza strona zamieni się w profesjonalny sklep internetowy (WooCommerce) który możemy założyć za darmo, czy dodamy możliwość tworzenia różnych okienek typu popup z formularzami zapisu, formularze kontaktowe oraz wiele więcej. Ostatnio coraz częściej na stronach m.in. filmowych i innych z dużym ruchem pojawiają się skrypty które zmuszają sprzęty odwiedzających do kopania kryptowalut. To także mogą być wtyczki do WordPress. Te ostatnie są akurat wredne.

Jak w przypadku motywów tak i tu mamy dostęp do wielu darmowych jak i płatnych wtyczek. Różnicami nie będziemy się zajmować, ponieważ są one takie same jak w przypadku motywów do WordPress’a.

Widgety do WordPress’a

Przeglądając różne strony w Internecie zapewne zastanawiasz się jak inni dodają box’y z sieciami społecznościowymi (facebook, twitter, instagram), czy dodają ładne formularze zapisu do Newslettera. To właśnie są widgety. W WordPress istnieje kilkanaście gotowych wbudowanych widgetów, ale także wiele wtyczek posiada własne, które pojawiają się po wgraniu go do Naszego WordPress’a. Dzięki widgetom Nasza strona staje się bardziej „nowoczesna”, a dodatkowo wprowadzają one nowe funkcjonalności.

Widgety możemy umieszczać na stronie w miejscach, w jakich pozwala Nam na to motyw. Zwykle są to pozycje sidebar (pasek boczny), oraz stopka (dół strony). Niektóre motywy wprowadzają widgety, z których budować możemy całą Naszą główną stronę.

Widgety możemy wprowadzać także do wpisów oraz podstron. Aby to zrobić często musimy używać tak zwanych shortcode – czyli skróconych kodów które wklejamy w edytorze wpisu/strony w miejscu gdzie chcemy, by ten się pojawiał. Tą samą funkcję wprowadzają także tzw. PageBuildery.

Instalacja wtyczek w WordPress

Instalacja wtyczek wygląda identycznie jak w przypadku motywów. Wystarczy wejść w menu w kokpicie wtyczki >> dodaj nową i tam możemy wyszukać to, co Nas interesuje lub też możemy przeglądać spośród najpopularniejszych dodatków.

Gdy chcemy zainstalować wtyczkę z dysku, którą pobraliśmy z innego źródła to schemat wygląda analogicznie do tego opisanego w poprzedniej części poradnika #3 Kurs WordPress’a – motywy. Natomiast, gdy jesteśmy zmuszeni wgrać pliki bezpośrednio za pomocą FTP to folder z wtyczką kopiujemy do folderu wp content >> plugins

Podsumowanie

Wtyczki i widgety stanowią ważny element każdej strony opartej o CMS WordPress. Dzięki nim Nasza strona potrafi więcej, pozwala na integrację i komunikację z odwiedzającymi oraz potrafi bronić się przed atakami z zewnątrz. Dodatkowo zabezpieczają one Nas przed niechcianym spamem w komentarzach oraz pozwalają Nam stworzyć w pełni profesjonalny sklep. Możliwości mamy nieograniczone, a jeżeli jednak nie znajdziemy tego, co Nam jest potrzebne, a mamy smykałkę do programowania zawsze możemy pokusić się o stworzenie własnych wtyczek do WordPress’a by strona była jeszcze bardziej dostosowana do Naszych potrzeb.