#5 Kurs WordPress’a – Instalacja WordPress w Windows

WordPress - Kompleksowy Poradnik

Witaj w kolejnej częsci poradnika do WordPressa. Już nauczyłeś się podstaw oraz tego jak zainstalować i zorganizoać stronę na serwerze. Jednak często jest tak, że chcemy potestować różne rzeczy, a te testy nie zawsze podobają się właścicielom hostingu na którym stoi Nasza strona. Często zdarza się, że zanim będziemy chcieli stroną dzielić się z całym światem, najpierw chcemy by była ona w pełni zorganizowana tak jak chcemy. Dlatego z pomocą przychodzi Nam idealne rozwiązanie – serwer Apache.

Sprawdź poprzednie części poradnika:

#1 Kurs WordPress’a – instalacja, konfiguracja
#2 Kurs WordPress’a – kategorie, wpisy, strony
#3 Kurs WordPress’a – motywy
#4 Kurs WordPress’a – wtyczki i widgety

Wiedziałeś, że WordPress’a możesz zainstalować na własnym komputerze by móc się go uczyć i testować? Właśnie dlatego instalacja WordPress’a na Windowsie jest idealnym rozwiązaniem by testować różne wigdety, motywy i inne dodatki zanim umieścimy je na własnej stronie która jest już obecna w sieci. W tym poradniku przedstawię Ci jak zainstalować WordPress w Windowsie za pomocą programu WAMP.

Proces instalacji WordPress’a naTwoim komputerze osobistym polega na ustawieniu serwera lokalnego znanego jako localhost. Bardzo często twórcy motywów oraz pluginów korzystają z tego rozwiązania by znacząco przyśpieszyć proces tworzenia.

Instalacja WordPress’a na Twoim komputerze osobistym jest idealnym sposobem, by sprawdzić, czy różne większe zmiany które chcesz wdrożyć na własnej stronie zadziałają oraz w jaki sposób ponieważ jak wiadomo z poprzedniego poradnika – #4 Kurs WordPress’a – wtyczki i widgety bardzo łatwo można jednym dodatkiem popsuć całą Naszą pracę i nie jest łatwo to później naprawić. Dzięki instalacji WordPress’a na Windowsie szybko możesz wychwycić błędy i usterki, a następnie w prosty sposób je naprawić zanim zmiany pojawią się na Twojej stronie.

TIP: Jeżeli instalujesz WordPress’a na komputerze, wtedy jedyną osobą która ma możliwość przeglądania tej strony jesteś Ty. Jeżeli chcesz założyć bloga lub portal które będą dostępne publicznie wtedy musisz posiadać domenę oraz hosting lub serwer dedykowany. Jak to zrobić opisałem w poradniku w pierwszej części – #1 Kurs WordPress’a – instalacja, konfiguracja

Myślę, że ten przydługi wstęp już można zakończyć i przejść możemy do tematu właściwego, czyli instalacji WordPress’a na komputerze.

CZYM JEST WAMP?

Wamp jest często nazywany Serwerem Wamp (WampServer) który jest kompilacją aplikacji które posiadają Serwery, a więc do Naszego Windowsa dodajemy możliwość obsługi PHP oraz baz danych MySQL. Aby stworzyć swoją stronę za pomocą Windowsa potrzebujesz WAMP by posiadać serwer lokalny (localhost). Oczywiście istnieją inne programy które oferują podobne możliwości jak XAMPP, jednak polecam WAMP ponieważ raz, że jest darmowy, a dwa po instalacji od razu jest gotowy do pracy.

INSTALACJA WAMPSERWER NA KOMPUTERZE

Pierwsze co musimy zrobić to wejść na stronę producenta WampServer i pobrać najnowszą wersję klienta. Będziesz miał do wyboru różne wersje programu, jednak skup się na najnowszej wersji oraz na tym, czy posiadasz system 32 bitowy czy 64 bitowy i pobierz tą wersję która jest dedykowana dla Twojego systemu. Jeżeli nie wiesz jaki system posiadasz możesz to sprawdzić wchodząc w Ustawienia systemu Windows gdzie znajdziesz nazwę kompilacji. x86 to system 32 Bitowy, a x64 to system 64 bitowy. Innym sposobem jest sprawdzenie ile pamięci RAM posiadasz w komputerze. Systemy 32 bitowe nie obsługują więcej niż 3GB RAM’u więc jeżeli posiadasz komputer gdzie masz więcej pamięci, a system już był wgrany wtedy wiesz, że masz 54 bitowy system.

Jeżeli już wybrałeś wersję i pobrałeś program uruchom instalację i podążaj uważnie krok po kroku za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. W jednym z punktów WAMP poprosi o podanie folderu w którym domyślnie będziemy instalować Nasze systemy WordPress. Jako przeglądarka do otwierania stron domyślnie zaznaczona jest Internet Explorer, jednak bez problemu możemy zmienić domyślną przeglądarkę na Chrome, Operę lub inną której używamy.

Po udanej instalacji WampSerwer’a musimy uruchomić program.

Ustawienie bazy danych dla WordPress’a

Jak już włączymy program by móc zainstalować WordPress’a musimy utworzyć nową czystą bazę danych MySQL z której WordPress będzie mógł korzystać. WampServer posiada wbudowany panel phpMyAdmin który jest popularny także przy serwerach internetowych, więc zasada działania jest podobna. Dzięki niemu możemy zarządzać Naszymi bazami danych. Aby to zrobić kliknij w ikonę WampServer na pasku zadań Windows i kliknij w phpMyAdmin.

Po kliknięciu otworzy Nam się nowe okno w przeglądarce z logowaniem do panelu zarządzania bazami danych. Domyślne dane logowanie to użytkownik (username) – root, a hasło  pozostaw puste.

Po zalogowaniu musimy utworzyć nową bazę danych dla Naszej instalacji WordPress’a. Po kliknięciu w Databases podajemy nazwę bazy danych (dla Naszego testu nazwiemy ją db_test) i tworymy ją klikając przycisk Utwórz.

Instalowanie WordPress w Windowsie

Przechodzimy do kolejnego, najistotniejszego punktu tego poradnika, czyli instalacja na Naszym komputerze systemu WordPress. W tym celu musimy pobrać najnowszą wersję (zalecane) ze strony twórców WordPress.org. Po pobraniu wypakowujemy pliki z archiwum do nowego folderu który nazwiemy dla testu po prostu wordpress.

Następnie musimy przekopiować utworzony folder wordpress do instalacji Naszego WampServer. Domyślnie jest to c:\wamp64\www. Oczywiście możemy zmienić nazwę folderu na dowolną inną nazwę jak np. (mojastrona, test, itp.) , ważne by nie było spacji i nazwa była prosta do zapamiętania ponieważ to będzie ścieżka dostępu do strony z przeglądarki. Jak już to zrobiliśmy to otieramy przeglądarkę i wpisujemy http://localhost/test (lub inna nazwa określona przez Nas.

Baza danych WordPress automatycznie rozpocznie działanie. Po wpisaniu powyższego linku strona rozpocznie proces instalacji WordPress’a. Na początek zostaniemy zapytani o wersję językową i wyświetlą Nam się informacje na temat tworzenia baz danych i innych licencji WordPress’a. Jak już jesteśmy gotowi to przechodzimy dalej za pomocą przycisku „Zaczynajmy!”.

Kolejne okno będzie wymagało od Nas podania danych dostępowych do Naszej bazy danych. Tak jak utworzyliśmy dla potrzeb testu bazę danych wpisujemy jej nazwę, w moim przypadku było to db_test, nazwę użytkownika podajemy – root, a hasło pozostawiamy puste ponieważ tak jak w panelu phpMyAdmin nie mamy ustalonego hasła. Dalej klikamy Submit, a WordPress automatycznie rozpocznie tworzenie plików konfiguracyjnych.

Jeżeli wszystkie dane są wpisane prawidłowo, a program instalacyjny połączy się z bazą danych otrzymasz komunikat potwierdzający i możesz rozpocząć instalację WordPress’a. Wystarczy kliknąć „Zainstaluj” lub „Run the Install”.

W kolejnym okienku Nasz WordPress poprosi Nas o informacje na temat tytułu Naszej strony, nazwę użytkownika – administratora oraz hasło i Nasz e-mail gdzie otrzymamy wiadomość z konfiguracją Naszego WordPress’a. Podajemy według Naszych preferencji te dane i zapisujemy by nie zapomnieć hasła.

Jak widać niczym się to nie różni od instalacji WordPress’a na serwerze którą opisałem w #1 Kurs WordPress’a – instalacja, konfiguracja.

Problem WAMP – konflikt z Skype

Może się zdażyć, że Nasz WampServer nie będzie działał poprawnie w momencie gdy otwartego mamy Skyp’a. Dzieje się tak ponieważ serwer Apache oraz Skype korzystają z tego samego portu – 80. Aby rozwiązać ten konflikt musimy otworzyć Skype’a , przejść do sekcji Narzędzia » Opcje, kliknąć w Zaawansowane, a następnie w Połączenia. Musimy odznaczyć okienko przy którym pisze Użyj portu 80 oraz 443 jako alternatywy dla połączeń wychodzących. Zapisujemy zmiany i resetujemy Skyp’a. Problem powinien zniknąć.

Pretty Permalinks – Przyjazne linki

W nowej instalacji WordPress’a linki stron są automatycznie ustawione jako numery wpisów. Jest to problematyczne i niemile widziane przez wyszukiwarki, a także Nam może utrudnić życie dlatego zanim dodamy nowe wpisy powinniśmy zmienić opcję numerów wpisu na linki – SEO Friendly.

 

instalacja wordpress na komputerze, wamp serwer, jak zainstalować wordpressa w windows, jak zainstalować wordpress, localhost, kurs wordpress, poradnik wordpress, wordpress za darmo, jak zainstalować wordpress, seo friendly, konfiguracja wordpress, początkowe ustawienie wordpress