Bezpieczeństwo w Internecie

Jak wiesz wiele się mówi o zagrożeniach czających się w internecie. Teraz w dobie cyfryzacji, gdzie praktycznie każdy element Naszego życia jest w jakiś sposób powiązany z siecią musimy starać się jak najlepiej chronić swoją prywatność. Jeżeli natomiast w grę wchodzą pieniądze i Nasz biznes jest oparty na modelu zarabiania w sieci jesteśmy tym bardziej narażeni na ataki ze strony hakerów. Dlatego powstał ten krótki artykuł który ma na celu podsunąć Ci kilka porad jak się najlepiej zabezpieczyć. Oczywiście mam świadomość, że pewnie wielu kwestii tu nie poruszę zapewne, ale podstawowe informacje tu zawarte powinny uchronić Cię przed stratami.

Chroń swoją prywatność

Łatwo się mówi, ale gorzej z wykonaniem. Bezpieczeństwo w sieci pomaga nam się zabezpieczyć nie tylko przed przestępstwami wirtualnymi, ale także tymi które mogą nas spotkać w życiu. Mamy w sieci wiele stron i serwisów społecznościowych które starają się wiedzieć o nas jak najwięcej. Próbują na wszelkie sposoby wymusić na nas podzielenie się ze światem to gdzie się znajdujemy, co robimy i jakich mamy znajomych, a my nie przejmując się potencjalnym zagrożeniem chętnie się na to zgadzamy i udostępniamy nasze wyjście z rodziną do kina. I tu, jeżeli ktoś nas obserwuje i wie, że przez 2 godziny nie ma nikogo w domu może wykorzystać tą sytuację by włamać się do mieszkania i spokojnie wynieść wartościowy sprzęt, biżuterię itp. A co jeśli mamy w laptopie zapisane hasła do banku, do portfeli BTC i jesteśmy na stałe zalogowani do naszego e-maila? Nawet jeżeli ktoś nie okradnie nam domu, to bez problemu może nasze pieniądze tak dobrze chronione wykraść.

Kolejnym zagrożeniem, chociaż ułatwiającym nam życie jest logowanie się do stron, procesorów płatniczych itp za pomocą social media. Wystarczy, że zostaniemy zalogowani na którymś z naszych urządzeń, a złodziej może to wykorzystać by nas okraść czy wyciągnąć nasze poufne dane.

Załóż osobny e-mail dla swoich pieniędzy

Najlepszym rozwiązaniem żeby się zabezpieczyć jest założenie osobnego e-mail z dobrym hasłem którego będziemy używać tylko do logowania do instytucji w których będziemy przechowywać pieniądze i kryptowaluty.

Najlepszym do tego celu jest e-mail od gmail.com który jest też polecany przez wiele procesorów płatniczych i portfeli kryptowalutowych ze względu na zabezpieczenia, a także dzięki dobrym filtrom anty-spamowym. I tu pamiętajmy, że ten e-mail jest tylko do naszych finansów więc nie obciążajmy go innymi rejestracjami na stronach czy portalach społecznościowych. Dzięki temu po zalogowaniu będziemy mieli na widoku najważniejsze informacje, a nie będziemy musieli ich się doszukiwać w gąszczu spamu.

Dla biznesów „niepewnych” inne hasła i loginy i e-mail

Zgłębiając coraz bardziej świat zarabiania w sieci będziemy rejestrować się na wielu stronach, a niektóre z nich są nastawione tylko na wyłudzanie informacji o nas, naszych loginach i hasłach. Więc jeżeli nieświadomie zarejestrujemy się na takiej stronie korzystając z takiego samego hasła jak do e-maila to możemy być narażeni na straty jeżeli ktoś przejmie kontrolę nad tym e-mailem. A jeżeli to jest e-mail od naszych kont finansowych? Możemy mieć poważny problem.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Aby być jak najlepiej chronionym w sieci możemy spotkać wiele narzędzi poprawiających nasze bezpieczeństwo. Przeglądając otchłań internetu możemy ukryć Nasze ip poprzez VPN lub surfując za pośrednictwem sieci TOR. Choć korzystając z niej miejmy świadomość, że stajemy się członkami społeczności która wykorzystuje tą sieć do nielegalnych działalności, a jak organy ścigania powiążą nasz komputer z przestępstwem będziemy musieli się tłumaczyć, ale to są skrajne przypadki więc nie masz co się stresować 🙂

Podsumowanie

Jako użytkownicy internetu oraz jako osoby starające się prowadzić biznes w sieci i zyskiwać korzyści materialne pamiętajmy jak się zabezpieczać. Nie podawajmy wszędzie tych samych haseł, używajmy kilku różnych e-maili i z rozwagą umieszczajmy wszelkie informacje na nasz temat. Dzięki temu choć częściowo będziemy bezpieczniejszymi użytkownikami internetu co w pewien sposób nas zabezpieczy przed utratą pieniędzy.