Blog vs Strona Internetowa

Technologia i Internet Wszystkie

W dzisiejszych czasach takie słowa jak „blog”, „portal”, lub „strona internetowa” nie są czymś dziwnym dla osób, które miały chociażby minimalny kontakt ze światem Internetu. Blog sam w sobie jest stroną internetową (website), a swoją nazwę posiada przez skrócenie terminu (Web Log = Blog). Natomiast strona internetowa (website) jest pojęciem ogólnym i odnosi się do (site of Web = website). Istnieje niewielka różnica pomiędzy nimi, a konkretnie to, w jaki sposób prezentujemy informacje Naszym czytelnikom. W dalszej części artykułu skupię się m. in. na tym, dlaczego w dzisiejszych czasach Blogi w biznesie stały się popularne.

„Każdy blog jest stroną internetową, ale nie każda strona internetowa jest blogiem”.

Blogi i strony internetowe są aktualnie głównym źródłem wiedzy klientów. Tak, więc założenie ich i posiadanie jest pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jeżeli planujemy rozwój Naszej firmy. Jednak jak one się od siebie odróżniają i jakich błędów nie popełniać? To za chwilę postaram się wyjaśnić i rzucić na ten temat więcej światła.

Co odróżnia blog od strony internetowej?

Blogi są z natury mniej formalne i informacje zawarte w nich są przedstawiane właśnie w taki sposób. Język, który jest używany jest często znacznie prostszy niż na stronach internetowych (nie jest to konieczne, chociaż między innymi wielu twórców stron zaczęło używać prostszego języka by w łatwo przyswajalny sposób przekazać techniczną wiedzę mniej zaawansowanym czytelnikom).

W blogach spotykamy się z terminem „post” lub „wpis”, który posiada własną podstronę, a główna strona jest poświęcona na przedstawienie chronologicznie wszystkich postów zaczynając od najstarszego. Można to porównać do pamiętnika, który zapisujemy po kolei przechodząc z każdym kolejnym wpisem coraz dalej.

Blogerzy często na swoich głównych stronach wyświetlają 6-12 wpisów, czyli tam, gdzie nie mamy typowo statycznej strony głównej. Robi się tak by przykuć uwagę czytelnika i pokazać, że dana strona posiada jakieś treści. Kolejnym aspektem dzielenia wpisów jest pasek boczny, na którym prezentujemy inne treści i informacje, które chcemy zaprezentować czytelnikom bloga, a w momencie, gdy wpisów jest zbyt dużo wtedy statyczny pasek znika z widoku i powoduje to wrażenie pustej strony. W końcu ostatnimi kwestiami są reklamy i wyświetlenia tego bloga. Jeżeli wyświetlamy reklamy jakiejś sieci affilacyjnej to lepiej dla nas, jeżeli tych reklam zaprezentujemy więcej, a kolejne odsłony strony pozytywnie mogą wpłynąć na pozycje tego bloga w wyszukiwarkach.

Kolejną ważną różnicą, która wyróżnia Blog od Strony Internetowej jest częstotliwość odświeżania treści. Zwykle główna strona serwisu pozostaje niezmieniona nawet, jeżeli twórca strony dodaje kolejne podstrony z różnymi treściami to kolejność wyświetlania informacji na stronie głównej pozostaje niezmieniona.

Właśnie dzięki takim możliwością Blogi zyskały na popularności. Kiedyś nawet by człowiek nie pomyślał zadać pytanie w wyszukiwarce, a dziś często korzystamy z nich wpisując „jak znaleźć bla bla gdzieś”, co doprowadza nas do najlepszych odpowiedzi na nasze zapytanie.

Kolejnym pozytywnym aspektem, dzięki któremu blogi cieszą się ogromną popularnością jest częste odświeżanie ich przez wyszukiwarki. Ponieważ wpisy na blogu są dodawane i aktualizowane bardzo często, dlatego wyszukiwarki częściej indeksują strony, na których istnieje jakieś życie niż statyczne strony.

Blog vs Strona Internetowa – 5 głównych różnic

  1. Blog posiada możliwość komentowania treści
  2. Blog oferuje system subskrypcji  dzięki czemu można wysyłać e-mailem nowe wpisy czytelnikom
  3. Wpisy i artykuły na blogu są posortowane wg Tagów i kategorii
  4. Wpisy na blogu są ustawione chronologicznie od najstarszych do najnowszych
  5. Blogi są najczęściej zarządzane przez jedną osobę lub grupę autorów.

 1. Blog daje możliwość komentowania

Jeżeli na dole strony widzimy formularz do komentowania już wiadomo, że mamy do czynienia z blogiem. Komentarze są świetnym rozwiązaniem do wchodzenia w integrację autora z czytelnikami co pozwala na dzielenie się przemyśleniami oraz opiniami na konkretne tematy.

2. Sybskrypcja strony

Blogi możemy traktować jak gazetę codzienną. Jeżeli na blogu pojawiają się wpisy kilka razy dziennie czy kilka razy na tydzień/miesiąc dajemy Naszym czytelnikom możliwość otrzymania powiadomienia o tym poprzez e-mail dzięki czemu nie umkną im żadne informacje dotyczące ostatnich nowości z bloga.

3. Tagi i kategorie pomagają w nawigacji

Dzięki temu, że wpisy są przypisywane do konkretnych kategorii i oznaczane Tagami czytelnik może w prosty sposób poruszać się po stronie pomiędzy wpisami które go faktycznie interesują, a także mogą zainteresować się innym podobnym tematem dzięki temu, że przypisaliśmy do dwóch artykułów te same Tagi.

4. Chronologia

Dzięki temu, że blogi ustawiają swoje wpisy od najstarszych do najnowszych stali czytelnicy mogą w łatwy sposób wchodząc na stronę główną sprawdzić, czy nie przegapili jakichś wpisów, a także prześledzić które posty cieszą się największą popularnością czytelników tak w ilości wyświetleń jak i w dyskusjach w komentarzach.

5. Autor(zy)

By prowadzić blog nie jest wymagane specjalne doświadczenie i każdy może to robić w zasadzie sam. Właśnie dlatego, że każdy może dzielić się swoją wiedzą, życiem i doświadczeniem z całym światem poprzez Internet ludzie pokochali blogowanie. Z czasem gdy blog się rozrośnie i będzie potrzebował świeżości można pomyśleć o dodatkowych autorach których w prosty sposób możemy dodać na stronie.Kwestie Biznesowe Stron i Blogów

 

Jeżeli zapytamy co dla biznesu bardziej się opłaca, jest profesjonalne i najlepiej konwertuje to odpowiedź jaką usłyszymy to Strona Internetowa. Dzieje się tak za sprawą tego, że przedstawia ona konkretny produkt czy markę oraz przedstawiona jest w formalny sposób co daje poczucie, że właściciele tej strony są profesjonalistami. Zawiera się na takiej stronie wiele zwrotów specjalistycznych dla konkretnych dziedzin. Wielu przedsiębiorców aktualnie wkłada wiele pracy i nakładów w utworzenie strony internetowej często nawet zanim otworzy swój biznes.