Buduję komputer do gier za 500 zł – koniec

Hobby Na Blogu

Słowem wstępu do kategorii "Hobby"

Ten dział jest nietypowy i różniący się od formy całej strony, jednak nie ma sensu rozpoczynać kolejnej przygody z nowym blogiem skoro hobby to nie jest coś na co poświęcam wiele czasu czy robi się często  jak np  budowa budżetowego komputera do gier.

Od zawsze interesowałem się komputerami. Zawsze po zakupie musiałem zerwać plomby na obudowie i zajrzeć do środka jak to działa i wygląda. Teraz będąc dorosłą osobą która może zająć się podejmowaniem wyzwań za „własne” postanowiłem, że będę się w tym realizował. W dziale hobby będzie można znaleźć moje projekty oraz inne pasje, jeżeli będę miał czas i możliwość pochwalenia się tym. Ale kończę już ten off top i przejdźmy do rzeczy, a mianowicie tego jak buduję komputer do gier za 500 złotych

Inspiracja dla tematu

Tematem budowy budżetowego komputera do gier zainspirowałem się dzięki obejrzeniu kilku filmów na serwisie youtube i stwierdziłem, że podejmę to wyzwanie. Dodatkową motywacją jest fakt, że przeglądając odmęty internetu w poszukiwaniu dobrego komputera dla młodego w realnych pieniądzach niestety nie możemy znaleźć nic sensownego. Wszędzie znajdą się naciągacze którzy oferują komputery dla „graczy” powyżej 1 000 złotych ze zintegrowaną kartą graficzną które co prawda mają te 2GB mocy obliczeniowej, ale niestety pobierają ją z pamięci RAM. Dlatego Nasz komputer do gier będzie na pewno mocniejszy od prezentowanych na popularnych aukcjach.

[su_custom_gallery source=”media: 811″ link=”lightbox” title=”never”]

Założenia projektu

Komputer do gier który składam głównie ma dobrze się sprawować przy grach z lat poprzednich do 2016, ale nawet przy nowszych produkcjach w mniejszych detalach musi dawać radę. Dlatego najważniejszą opcją w tym projekcie są podzespoły które mają możliwość overclockingu. Mając tak ograniczony budżet wiadomo, że muszę korzystać z używanych podzespołów. Trudno będzie wyszukać perełki w dobrej cenie, ale nie jest to przeszkodą. 

Ważną kwestią są ceny podzespołów. W koszt całkowity komputera za 500 złotych nie będę wliczał kosztów przesyłek, a jedynie kwoty jakie zapłaciłem sprzedawcom.

Co kupić:

[su_list]

  • Obudowa
  • Płyta Główna
  • Procesor
  • Pamięć RAM
  • Karta Graficzna
  • Zasilacz
  • Dysk

[/su_list]

Zaczynamy zabawę!

Z listy na początek mogę odhaczyć obudowę oraz płytę główną i procesor wraz z chłodzeniem. Te już zakupiłem lub pozyskałem za darmo z elektro śmieci. Tak więc na początek wydaliśmy 40 złotych za płytę główną wraz z procesorem i chłodzeniem. Obudowa była za darmo i pewnie wiele osób szukających okazji np na olx taką obudowę znajdzie.

Obudowa (Darmowa)

Zwykła prosta obudowa ATX firmy krzak która bez problemu pomieści nasz zestaw. Niczym szczególnym się nie wyróżnia. Niestety nie posiadam zaślepek na kieszenie po dyskietkach oraz po CD-ROM więc jakoś będzie trzeba je zaślepić. W przyszłości przy rozbudowie zestawu będzie można pomyśleć nad wyświetlaczami, sterownikami chłodzenia lub po prostu zwykłymi napędami czy dyskami.

[su_custom_gallery source=”media: 827″ link=”lightbox” title=”never”]

Płyta główna, procesor i chłodzenie (40 złotych)

Płyta główna – Gigabyte GA-EP31-DS3L

Płyta główna jaką zakupiłem to Gigabyte GA-EP31-DS3L na socket 775. Niestety ta płyta obsługuje 4GB RAM DDR2 więc nie będzie to idealny model, tym bardziej, że na początku planowałem włożyć do mojego maleństwa 8GB RAM DDR2. Jednak gdzieś znalazłem komentarze, że po pewnej modyfikacji z biosem, płyta będzie mogła obsłużyć 2 razy więcej pamięci co z chęcią sprawdzę by potwierdzić lub zdementować tą plotkę.

Procesor – Intel Pentum DualCore E5200 + cooler

Tak naprawdę z powyższego zestawu poza płytą główną przydatny będzie tylko cooler. Procesor posłuży mi jedynie do modyfikacji BIOS by mógł obsłużyć procesor na socket 771. Nie oszukujmy się, na tym procesorze nie zrobimy nic więcej. Na allegro można go kupić już za 5 złotych, dla mnie dobrze się złożyło, że jest w zestawie z coolerem, bo ten spokojnie da sobie radę schłodzić mój docelowy prcesor. Chociaż jeżeli w dobrej cenie wylicytuję fajne chłodzenie to znajdzie się w tym zestawie co pozwoli podkręcić CPU może nawet do 4MHz. Ok, docelowy procesor poniżej.

[su_custom_gallery source=”media: 825,826,824,811″ link=”lightbox” title=”never”]

Procesor – INTEL XEON 5450 (22.25$)

Tak jest to procesor serwerowy pod Socket 771, jednak znaleziono sposób, by pasował do naszego 775 – zakładając zworkę na odpowiednie styki i szlifując wyżłobienia w obudowie. Jednak by działał z naszą płytą musimy w niej odpowiednio zmodyfikować BIOS w czym pomoże nam procesor dołączony do płyty. 

 Specyfikacja Xeon e5450: Taktowanie 3.0 GHz z możliwością OC, 12MB Cache L2, Quad Core, 64-Bit

[su_custom_gallery source=”media: 832″ link=”lightbox” title=”never”]

Karta Graficzna – ASUS GTX 560 Ti Direct CU – 170 złotych

Po kilku dniach poszukiwań po okazyjnej cenie karty graficznej wybrałem GTX 560 Ti. Karta powinna sobie dać radę z grami z 2016 roku, a kwota 10 złotych za tą kartę jest dość atrakcyjna. Dodatkowo nie płaciłem za przesyłkę, jedynie musiałem odwiedzić Radom i odebrać ją osobiście, a skoro i tak w ych okolicach byłem to nie był to duży problem. Karta jest dość duża, ale na szczęście w obudowie się bez problemu mieści.

[su_custom_gallery source=”media: 830,829,828″ link=”lightbox” title=”never”]

Co pozostaje…?

Znalazłem dobry zasilacz dla mojego zestawu który posłuży bardzo długo – Silentium PC Deus G 600W 80+ za cenę 120 zł plus przesyłka. Zasilacz pochodzi od firmy która produkuje komponenty wysokiej jakości co zapewni mojemu budżetowemu komputerowi stabilność nawet po OC. Dziś jadą do mnie kości RAM DDR2 – GEIL 4X1GB 800 MHz nabyte za 55 złotówek wraz z przesyłką. 

Podsumowanie kosztów:

Obudowa – 0 zł
Dysk Seagate 500GB – 0 zł
Płyta główna – 55 zł
Procesor – 84,00 zł
Ram 4GB – 55 zł
Zasilacz – 135 zł
Karta Graficzna GTX 560 Ti – 170 zł

Łącznie – 499,00 zł!

Ceny podane są z kosztami przesyłek tak więc udało mi się zmieścić w budżecie! Jak dotrze Ram i procesor pojawi się wpis, może wraz z filmem z montażu oraz przedstawienie wydajności zestawu. 

Zakończona budowa – plan jednak zmieniony

W końcu dotarł procesor i można było złożyć całość. Niestety poprzednia płyta miała problemy z obsługą 4 kości RAM przez co musiałem zamówić płytę droższą – ASUS P5K która posiada zdecydowanie lepszą obsługę procesorów 4-rdzeniowych dzięki mocniejszej sekcji zasilania CPU. Jednak budżet przekroczyłem o 50 zł, a to nie koniec niespodzianek. Niestety standardowe chłodzenie nie daje rady dobrze odprowadzić ciepła z procesora przez co w spoczynku temperatury oscylują w granicach 48-52 st C, a pod obciążeniem w OCCT dochodzą do 75 st C. Przez to muszę znaleźć dobre chłodzenie wieżowe. Dodatkowo muszę znaleźć inny dysk ponieważ ten zamontowany teraz mimo, że nie zawiera bad sektorów to strasznie zamula i wydaje nieprzyjemne stuki co może świadczyć o jego bliskim końcu, a dodatkowo spowalnia on działanie całego zestawu. 

Tak więc nie udało mi się zmieścić w budżecie, jednak 700 zł za taką konfigurację to nie jest dużo, tym bardziej, że gry jeszcze z lat 2015 i 2016 powinny działać bezproblemowo po wymianie dysku i chłodzenia.