Budowanie własnej marki

Biznes i Finanse

Budowanie marki jest trudnym i dość długim procesem który w efekcie końcowym może Nam przynieść bardzo ciekawe efekty. Czym jest budowanie własnej marki i o co w tym chodzi? Wyjaśnienie znajdziesz poniżej.

Czym jest tzw. „własna marka”?

Wiele osób używa tego typu sformułowań, jednak nie ma pojęcia czym to właściwie jest. Z definicji marka własna to taka pod którą dystrybuowane są produkty i usługi jednej osoby lub firmy oferowane przez jedną osobę/firmę, a sprzedawane przez inną. W Naszym przypadku my jesteśmy dystrybutorami usług innych firm, programów partnerskich, HYIP’ów itp., więc my jako marka musimy się dobrze kojarzyć.

Kreowanie własnej marki

Poprzez pojęcie kreowania marki rozumie się wzbudzenie konkretnego zachowania w stosunku do danej marki. nam nie zależy na negatywnych opiniach poprzez złe doświadczenia innych przy współpracy z Nami więc na początek musimy obrać strategię która pozwoli Nam się rozwijać. Kreowanie osoby jako marki jest bardzo podobne do kreowania produktu, więc mechanizmy są bardzo podobne.

Strategie:

  • strategia niskiej ceny  (Dotyczy ona produktów najprostszych z kategorii niska cena/jakość. Przy produktach tą strategię cechuje marka no name, w biznesie online będą to programy wysokiego ryzyka które już dawno padły lub są nieopłacalne do wejścia, ale my i tak do nich naganiamy ponieważ zależy Nam tylko na prowizji. Ta strategia sprawdzi się krótkoterminowo, jednak w perspektywie czasu coraz więcej osób zacznie nas kojarzyć jako naganiaczy na programy które nie dają zarobić
  • strategia imitacji (jest ona stosowana by podszyć się pod inną markę by do złudzenia przypominać konkurencję. Ta droga w e-biznesie też nie da nam żadnych długofalowych korzyści. Tak samo ma się to do kopiowania czyichś postów na FB, zdjęć itp i udostępnianie jako swoich, tak samo kopiowane treści na własną stronę od innych nie jest dobrym pomysłem, ponieważ roboty od googla nie są głupie i prędzej zbanują Naszą stronę w wyszukiwarkach niż dadzą Nam pozycje top 10).
  • strategia innowacyjności (jest to jedyna i słuszna strategia. W końcu chodzi nam o to by się wyróżniać, oferować klientowi nowy produkt lepszy od innych. Dlatego ważne jest, by sprawdzać konkurencję, sprawdzać co i czym jesteśmy lepsi, co możemy zmienić i o co poszerzyć Nasz asortyment, by zainteresować klienta Naszym produktem).

Wizerunek marki opiera się na dwóch elementach: charakterze produktu oraz określonych korzyściach dla klienta. W uproszczeniu można stwierdzić, że jest to obraz tożsamości marki w oczach konsumentów. Istotne jest zatem skuteczne kreowanie tożsamości marki, będące w przypadku marki własnej zazwyczaj w gestii dystrybutora (sieci handlowych). Zgodnie z sześciokątem tożsamości Kapferera (fr. prisme d’identité de marque). J. Kall stawia następujące pytania, na które warto spróbować odpowiedzieć:

– co stanowi o jej spójności;
– jaka jest podstawowa o niej prawda;
– jakie są długofalowe plany i ambicje marki;
– jakie są wartości tworzące markę;
– na czym polega indywidualność marki;
– jakie są jej znaki rozpoznawcze?

Gwarantem osiągnięcia przewagi konkurencyjnej w  zakresie wykreowania silnej pozycji jest określenie jej głównych atrybutów, uwzględniając potrzeby klienta. Potencjał rynku marki własnej stwarza duże szanse uzyskania pozycji konkurencyjnej osobom, które uwzględnią go w swoich strategiach. Kreowanie silnej marki własnej wymaga długoterminowej strategii zarządzania nią oraz wdrożenie celów w działania operacyjne w obszarach marketingu i logistyki. Kluczowe jest adekwatne dopasowanie oferty do zmieniających się upodobań i zachowań klientów. Kreowanie wizerunku marki własnej powinno uwzględniać dwa ważne elementy. Po pierwsze angażowanie klienta w proces zainteresowania produktem na bazie analizy jego potrzeb i pragnień uwzględniających emocje. Wspólne kreowanie wartości odbywa  się za  pomocą odpowiednio wykreowanych atrybutów marki (nazwy, logo, sloganów, itp.) oraz przy wykorzystaniu narzędzi wspierających (mediów społecznościowych, kampanii reklamowych w  nurcie neuromarketingu). Po  drugie kreowanie wizerunku powinno uwzględniać możliwości wynikające ze współpracy z klientem jako partnerem dzięki czemu wspólnie mogą oni osiągać korzyści.