– Mam 5eur za darmo. – Serio? Nie chcę!

Na Blogu

Ostatnio w sieci pojawił się sposób by za darmo otrzymać 5 EUR. Szybko prosto bez haczyków. Reakcja ludzi zgadnijcie jaka była. Myślicie, że się rzucili jak pies na schab? Nic bardziej mylnego, zaczęli wyszukiwać podstęp, spisek, że ich okradną, że wyłudzi się ich dane. Reakcje te były różne ale podejście to samo – nie ufam Ci i temu co robisz bo przez Ciebie stracę wszystko. Jasne, ja nikogo do niczego nie namawiam i nie mam zamiaru przekonywać, jeżeli komuś za darmo chcę dać ponad 20 zł, a ktoś nie chce to po co mam mu dawać wiedzę i szansę na kilka tysięcy? Dopiero wtedy pomyśli, że to jest coś nielegalnego. Że jak poda numer konta bankowego to z tą wiedzą znikną mu wszystkie pieniądze z konta.

Ludzie, nie dajmy się zwariować. Tak dbacie o swoje dane? Chcecie być anonimowi? To nie wrzucajcie co chwila nowych postów na fejsa z kibla, z koncertu, z tego, tamtego. Więcej o sobie sami nieświadomie (albo i świadomie) udostępniacie na portalach społecznościowych. A mając jedynie Wasz nr telefonu, nr konta bankowego i imię i nazwisko nikt Wam nie wyciągnie kasy z konta. A jak już się tak obawiacie to możecie założyć konto które będzie tylko dla wpłat z różnych źródeł i po problemie.

Kolejna sprawa – czy logując się do Waszych kont bankowych poprzez laptopa czy pc zasłaniacie kamerkę? Używacie połączeń szyfrowanych dodatkowych? Korzystacie z VPN’a? A może logujecie się za pomocą klawiatury w okienku systemowym? Nie? No właśnie, a wiecie, że hakerzy bez problemu mijają Wasze darmowe antywirusy i antyspyware (rzadko kto używa) i mogą podglądać Was poprzez kamerkę? Wiecie, że specjalne robaki zapisują każde Wasze uderzenie w klawiaturę? Wiecie, że ukrywanie swojego IP też może pomóc Nam być bardziej anonimowymi w sieci? Może ktoś o tym gdzieś słyszał, ale woli wygodnie kliknąć parę razy i mieć dostęp do swoich pieniędzy i kont. A tak łatwo możemy paść ofiarami cyberataków.

Dlatego nie dajcie się zwariować, nowy procesor płatniczy circle zrobił specjalną akcję promocyjną i kto chciał to zarobił kilka złotych, kto nie temu przeszła kolejna okazja by zobaczyć, że w internecie są pieniądze. I to całkowicie za darmo!

Taka refleksja mnie naszła stąd ten szybki wpis. Nie dajcie się zwariować i nie popadajcie w paranoje. Zanim znów pomyślicie, że ktoś chce wyłudzić Wasze dane zastanówcie się ile ich podajecie na portalach społecznościowych, na różnych forach, grach i innych stronach. Może to tam właśnie połączenie ich razem daje komuś dostęp do Waszych kompletnych danych?