Kryptowaluty – Czym są?

Na początku był Bitcoin, a z czasem nastąpił wysyp kryptowalut. Czym są kryptowaluty i jaki udział będą miały w przyszłości w życiu ludzi i instytucji? Na razie wiadomo, że rynek wirtualnego pieniądza zdobywa coraz większą popularność i powstaje coraz więcej altcoinów. Czym są kryptowaluty dowiesz się z poniższego artykułu.

Internet – stwórca Wirtualnego pieniądza

Początek XXI wieku był przełomowy pod względem rozwoju nowoczesnych technologii. Branże IT zaczęły się prześcigać w coraz to innowacyjniejszych produktach i usługach dla konsumentów. Gdy internet zdobywał popularność, a jego zasięg z roku na rok docierał do coraz większej ilości ludzi wtedy coraz większy nacisk zaczęto kłaść na przeniesienie tradycyjnych usług do internetu. Dziś nie mamy problemu z zalogowaniem się do Naszego banku praktycznie z każdego miejsca na świecie, a ubezpieczenie załatwimy od ręki za pomocą smartphona. W latach 90′ nikt nie myślał, że takie rzeczy będą możliwe, a jednak się udało i nikt już nie wyobraża sobie życia bez internetu.

Tak właśnie stworzono wirtualne pieniądze. Wpłacając Nasze pieniądze do banku widzimy Nasze saldo portfela, jednak nie jest to fizyczny pieniądz, a wirtualny, stworzony z kombinacji cyferek. Fizycznie go posiadać możemy w momencie wypłaty z bankomatu, ale po co mamy wypłacać? Wszystko załatwiamy już praktycznie wszędzie płacąc kartą, telefonem, blikiem. Do czego Nam teraz pieniądz w formie papierowej? Szacuje się, że w nie tak odległej przyszłości jedynym środkiem płatniczym będą karty i przelewy. I tu właśnie pole do popisu mają twórcy kryptowalut które na chwilę obecną nie mają wielkiej wartości, ale mają potencjał. Można to zaobserwować na przykładzie Bitcoina, który kiedyś był wart kilka centów, a dziś przekroczył wartością cenę złota, a jego cena nadal rośnie.

Cyfrowy fenomen szansą na bogactwo?

Po sukcesie Bitcoina którego dawniej gdybyśmy zakupili za grosze dziś bylibyśmy milionerami, pojawiały się coraz to nowe waluty wirtualne emitowane przez instytucje finansowe oraz prywatne firmy. Prześcigają się one w oferowaniu ciekawszych funkcjonalności oraz w coraz lepszych zabezpieczeniach, ale chwilowo są to głównie obietnice, a wiele takich „pieniędzy” zniknęło z rynku zanim jeszcze się na nim pojawiły. Dzieje się tak przez to, że nie ma skutecznego marketingu tych walut, a jak wiadomo – popyt generuje podaż. Dzięki kryptowalutom możemy już płacić w niektórych punktach usługowych i sklepach. Możemy je łatwo zakupić np za pośrednictwem sieci sklepów Żabka. A mniejszymi krypto emitowanymi przez firmy możemy zakupywać ich towary i usługi. Jeżeli któryś z altcoinów zacznie stawać się tak popularny jak bitcoin, to posiadając go dziś za kilka lat możemy zostać multimilionerami.