Jak odnaleźć się w pracy grupowej nawet będąc samotnym wilkiem?

Motywacja i Rozwój

Będąc środowiskiem, w którym swoje miejsce znajduje setki osób, korporacja zatrudnia osoby o bardzo różnorodnych osobowościach, wśród których jest wielu indywidualistów. Niemniej oni również muszą często odnaleźć się w warunkach pracy w grupie, ponieważ istnieje wiele rodzajów zadań, które wymagają synergicznej pracy kilku lub kilkunastu osób.

Dla wielu osób tego typu zadania potrafią być prawdziwym koszmarem – a wcale tak nie musi być, bo wystarczy trochę zmienić podejście! Warto zapoznać się z głównymi aspektami pracy w grupie, dzięki których poznaniu można zacząć bardzo dobrze się niej odnajdywać.

Komunikacja podstawą

W pracy grupowej kluczowa jest komunikacja, co oznacza iż osoba, która chce odnieść w niej sukces musi potrafić wyrażać się w klarowny sposób i uważnie słuchać. Jeśli chodzi o to pierwsze – nie można zakładać, że pomysł, który wydaje się nam bardzo dobry z gruntu olśni resztę grupy i trzeba poświęcić trochę uwagi, by w zrozumiały sposób wyłożyć swoją argumentację. Nie wolno przy tym w żadnym wypadku używać języka obraźliwego, okazującego wyższość – chodzi przecież o to, by wypracować z zespołem wspólną wizję, a nie narzucić mu swoją. Jeżeli ma się istotną informację do przekazania zespołowi, trzeba dopilnować, by otrzymał ją każdy jego członek.

Jeśli chodzi zaś o słuchanie, musi być ono aktywne. Co to oznacza? Otóż nie należy się bać zadawać pytań! Oczywiście tutaj ponownie obowiązuje zasada grzeczności, bo nic tak nie psuje atmosfery w grupie, jak osoba, która w napastliwy sposób „czepia się”. Jednak zadając pytania we właściwy sposób, można zasugerować nowe rozwiązania, a także lepiej przyswoić sobie informacje.

Traktuj innych tak, jak chciałbyś być traktowany

Największym wrogiem skutecznej pracy w grupie jest zdecydowanie ego. Nieprzypadkowo było tu już wspominane o grzeczności – ona bowiem pozwoli wyrazić, że traktujemy współpracujące z nami osoby z szacunkiem, a nie próbujemy im na siłę narzucać swoją wizję. Osoba, która posiada prawdziwy team spirit jest skłonna pójść na kompromis, bowiem to, co w naszym wyobrażeniu może wydawać się najlepszym sposobem rozwiązania problemu może okazać się wadliwe, gdy zostanie skonfrontowane z praktyką.

Równie kluczowa jest umiejętność budowania dobrej atmosfery wokół siebie. Warto więc odnosić się życzliwie do kolegów z pracy, nawet jeśli denerwuje nas ich zachowanie lub poglądy oraz unikać plotkowania i intryg, które mogą wydawać się na krótką metę dla nas korzystne, jednak z czasem mogą sprawić, że osoby z grupy zaczną nas traktować z nieufnością.

Odpowiedzialność nie tylko za siebie

Kolejną istotną sprawą jest odpowiedzialność za wykonywane zadania. Pracując w grupie, niektórzy łapią się na tym, że nie traktują powierzonych sobie zadań wystarczająco poważnie – w końcu to nie „ich” projekt. Jednak tutaj znowu istotny jest wspomniany już wcześniej team spirit i istotne jest wzięcie na siebie odpowiedzialności za wspólnie wykonywane zadanie. Wystarczy, by jedna osoba zaniedbała swoich obowiązków, by zadanie zupełnie ugrzęzło, co przekłada się również na pogorszenie atmosfery w grupie. Warto więc dołożyć starań, by uniknąć takich sytuacji.

Praca grupowa okazją do rozwoju

Jak mówi powiedzenie – „Kto nie idzie naprzód, ten się cofa”. Dlatego będąc osobą, która zawsze czuła się „samotnym wilkiem” i wolała robić wszystko po swojemu, warto potraktować zadania w grupie jako możliwość pracy nad cechami charakteru, które wcześniej miało się rozwinięte w niewystarczającym stopniu. Dzięki temu można zyskać sporo, i to nie tylko dla siebie!

Artykuł przygotowano z pomocą strony: Świat-Korpo.pl