Jak osiągać więcej niż inni? Uczmy się całe życie.

Motywacja i Rozwój

Każdy człowiek w swej naturze pragnie osiągać więcej, być na bieżąco i rozwijać się. Jednak często kończy się jedynie na chęciach, a z wykonaniem planu mamy niestety o wiele gorzej. Ile razy mówiliśmy sobie, że od jutra zacznę coś robić, coś zmieniać. Od jutra zacznę chodzić na siłownię? Oj z pewnością nieraz mieliśmy taką motywację, a kolejnego dnia zapominaliśmy o Naszej obietnicy. Może pora to zmienić? Może warto zastanowić się kogo tak naprawdę tu oszukujemy, siebie czy innych?

Zamiast zrobić jutro, zrób zaraz, ale nie wszystko naraz (…)

Cytując słowa klasyka (Zipera – Bez Ciśnień) powinniśmy zorganizować się już teraz i rozplanować wszystkie Nasze pomysły na siebie. Oczywiście nie bierzmy się za ich realizację od razu, a przynajmniej nie wszystkich bo skończy się to tak, że ruszymy wszystkiego po trochu, a w końcu nie uda Nam się zrobić nic.

Może Nam się to wydawać śmieszne, ale tak naprawdę jest. I wbrew pozorom takie podejście do sprawy szybciej pomoże Nam osiągać cele zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. A więc zacznij od razu, ale od czego? Jeżeli jesteś typem bałaganiarza to zapewne w tym momencie wokół Ciebie nie panuje porządek ogólnie rozumiany, a więc już masz pierwsze zadanie. Ogarnąć swoją przestrzeń bo nieporządek potrafi skutecznie rozpraszać i przeszkadzać w skupieniu. Gdy już posprzątasz wyłącz wszystkie zbędne źródła dźwięków i obrazów, znajdź kartkę i długopis i zacznij pisać swoje pomysły. Pomyślałeś w tym momencie po co mi kartka i długopis skoro mam komputer czy smartfona i na nich mogę zapisywać moje pomysły. Otóż nie! Sam tak często podchodziłem do sprawy dlatego kończyło się to niepowodzeniami. Elektronika potrafi skutecznie zająć Nam głowę zbędnymi i niepotrzebnymi myślami i rzeczami. Jest to zło w pierwszej fazie zmieniania czegoś w swoim życiu i rozwoju, a więc kartka, długopis i czyste myśli i pisz. Pisz wszystko co chciałeś zrobić do tej pory, co chcesz zrobić i osiągnąć, pomysły (nawet te najgłupsze), to w czym jesteś dobry i to w czym chcesz i musisz się podszkolić. Wszystko to pomoże Ci stworzyć swoje pewnego rodzaju portfolio i harmonogram pracy nad sobą i swoim rozwojem.

Rozwój osobisty kluczem do osiągnięcia celów

Powyższa rada jest bardzo dobra przy stawianiu kolejnych kroków w własnym rozwoju i kształceniu. W końcu Nasza nauka nie powinna zakończyć się wraz z końcem edukacji szkolnej czy wyższej. Codziennie poznajemy nowe rzeczy, czytamy wartościowe artykuły, poznajemy nowe osoby, nowe cele i potrzeby innych. A to wszystko może przynieść Nam w efekcie pomysł na niszowy biznes. Nigdy nic nie wiadomo.

Szans na rozwój osobisty mamy bardzo dużo. Zaczynając od  kursów i szkoleń, poprzez czytanie książek i artykułów o różnej tematyce, kontakty z innymi ludźmi z różnych warstw społecznych. Tak, nie zawsze ludzie sukcesu chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, a na pewno nie przedstawią Ci pomysłu jak Ty mógłbyś rozwinąć coś dzięki swoim umiejętnościom. Zazwyczaj takie osoby myślą jak wykorzystać zdolności innych do osiągania własnych korzyści, dlatego większość ludzi występuje w roli osób pracujących na innych dobro. A wystarczy poznać innych którzy nie osiągnęli za wiele, lub też nie potrafią wykorzystać swojego potencjału co zmieni Nasze podejście i być może My znajdziemy potencjał w innych który będziemy mogli wykorzystać do własnych celów? Brzmi to trochę egoistycznie, ale czy nie tak postępowały przedstawione przeze mnie wcześniej osoby sukcesu?

Oczywiście znajdzie się wyjątek potwierdzający regułę, ale by coś osiągnąć musimy znaleźć w sobie lub wykształcić pewne cechy które zrobią z Nas – szeregowego pracownika – przywódcę. Kogoś, kto będzie potrafił powiedzieć „dam radę, zrobię to” i zacznie działać. Na samych myślach i marzeniach nie zajdziemy daleko. Musimy zacząć działać, wziąć sprawy w swoje ręce i próbować osiągnąć to co zapisaliśmy sobie na karteczce. Powyższe odnosi się w głównej mierze do Naszych planów zawodowych, ale też sprawdzi się w życiu prywatnym.

Im więcej umiemy tym na kartce coraz mniej miejsca

Ucząc się i szkoląc, poznając nowe dziedziny biznesu i życia z czasem zacznie Nam wpadać do głowy coraz więcej pomysłów. Pozostawiając je tam z czasem o nich zapomnimy, dlatego najlepiej mieć przy sobie kartkę z pomysłami, by móc dopisywać na niej kolejne, jednocześnie kreślić te już zrealizowane.