SEO, Marketing i reklama w sieci. Jak to ugryźć?

Biznes i Finanse

Czy reklama w sieci Naszego biznesu jest konieczna? Bez reklamy w internecie Nasza strona praktycznie nie istnieje. Nie jesteśmy w stanie dziś bez dobrego pomysłu konkurować o pierwsze pozycje w wyszukiwarkach typu google, bing itp. Dlatego ważne jest zadanie sobie pytania, czy sami damy radę tak przygotować Naszą stronę by konkurować o pierwsze pozycje dzięki czemu oszczędzimy na firmach pozycjonerskich i marketingu, czy jednak zatrudnimy do tego celu profesjonalistów.

Z mojej perspektywy gdy zacząłem pracę w internecie, jak już pojawiała się moja strona w wyszukiwarkach to oscylowała w okolicach 20-30 pozycji, a więc średni wynik. Wszystko zmieniło się gdy zacząłem zdawać sobie sprawę ile czynników ma wpływ na Naszą pozycję. Rozpocząłem od zmiany wszystkiego, od szablonu który jest przyjazny dla SEO, poprzez edycję wszystkich artykułów by były napisane jak najlepiej, a przy tym zawierały jak najwięcej ciekawego contentu wraz ze słowami kluczowymi. Nie obyło się też bez modyfikacji grafik ponieważ te pobierane z sieci też google traktuje często jako plagiat co obniża Nas w rankingu. Na efekty nie musiałem długo czekać, a poniżej możecie zaobserwować tą zmianę.

Jak widzicie, nastąpił gwałtowny skok ilości wizyt, a wystarczyło wprowadzić w życie jedynie kilka zabiegów. Dużo daje pozyskiwanie wiedzy z sieci, z książek i artykułów, cały czas musimy się uczyć i rozwijać by nie zostać w tyle. Oczywiście ten skok spowodował, że nawet strony istniejące w internecie już wiele lat zostały pobite na kilku frazach kluczowych. I są to strony typowo ukierunkowane w całości tej konkretnej dziedzinie, a u mnie jest to jeden wpis. Poniżej klasyfikacja z searchconsole od google, ale fraz Wam nie pokażę 🙂

Wiedza jest potrzebna, ale czasu brak

Zdaję sobie sprawę, że w większości przypadków osoby prowadzące działalność gospodarczą skupiają się na prowadzeniu biznesu i nie mają czasu na naukę dla nich rzeczy zbędnych – czyli SEO, optymalizacja strony itp. Właściciele i prezesi mają swoje sprawy ważne i często albo zatrudniają kogoś kto jest odpowiedzialny za marketing lub zlecają to firmom zewnętrznym. O ile ci pierwsi są zatrudnieni w działach promocji i marketingu i wykonują swoje zadania o tyle często zapominają, że w XXI wieku najlepszą wizytówką firmy jest strona. Potencjalni klienci którzy poszukują takich rozwiązań jak Nasze wybiorą ofertę nawet droższą konkurencji z powodu tego, że ich strona wyświetla się jako pierwsza w wyszukiwarce. Nie powinni sobie pozwalać na tego typu praktyki i powinni spotkać się z działem odpowiedzialnym za marketing jak i z osobami zarządzającymi stroną internetową, by coś zmienić w tym temacie.

Drugą opcją jest wyjście na rynek i zapoznać się z ofertą firm które specjalizują się w pozycjonowaniu stron. Tu oferta jest bardzo szeroka, cenowo też mamy wielką rozbieżność, ale miejmy na uwadze, że często drogo nie znaczy dobrze. Ktoś może Naszą stronę zoptymalizować pod wyszukiwanie, ale może się też zdarzyć tak, że zamiast podnosić Nas w wyszukiwarkach, przyniesie to odwrotny skutek ponieważ cały content lub jego część okaże się plagiatem.

Linkowanie – tajemnicze narzędzie

Kilka lat temu zdobywanie linków do Naszej strony było jedną z kluczowych kwestii by wybić stronę do top 10. Dziś jest tak samo, jednak roboty wyszukujące zmieniły strategię i teraz nie jest już ważna ilość backlinków, ale ich jakość. Aktualnie lepiej jest pozyskać jeden dobrej jakości link niż 20 średniej jakości. Istnieje wiele ofert stron które pozyskują zbiory takich linków i je odsprzedają firmom, lub same za opłatą tworzą takie furtki dla Nas.

Na popularnym serwisie aukcyjnym możemy już takie linki zakupić za kilka złotych, jednak czy są one wartościowe – musimy wierzyć osobom je oferującym na słowo. sam skorzystałem z takiego rozwiązania jakiś czas temu i po zaindeksowaniu tych linków nic się nie zmieniło. Natomiast pozyskane samodzielnie linki zadziałały pozytywnie ponieważ nie dość, że podniosło to pozycję strony, to dodatkowo umieszczone są tam, gdzie może być wiele osób zainteresowanych tematyką strony.