SEO, Marketing i reklama w sieci. Jak to ugryźć?

Biznes i Finanse

Dodatkowo zbudujemy zaufanie wokół Naszej strony i osoby jeżeli będziemy komentować wszystko z sensem i na temat, a jeżeli znajdziemy wątek z zapytaniem o jakiś produkt czy usługę, a przypadkowo My się tym zajmujemy, możemy polecić Nas i zareklamować siebie, stronę, produkt i to co Nas wyróżnia na tle konkurencji. Nie musi to być „świeży” wpis, artykuł czy zapytanie, nie zaszkodzi odkopać czasem temat i dostał „złotą łopatę”. Da Nam to kolejne potencjalne źródło klientów i odwiedzających na stronie, a skoro my po jakimś czasie znaleźliśmy taki wpis, to na pewno niejedna osoba w przyszłości też go znajdzie, ale wtedy znajdzie pod nim gotowe rozwiązanie swojego problemu – Nasz wpis.

Social Media – marketing przyszłości

Posiadasz już swoją stronę? Może załóż jej Fanpage na facebooku? Zajmujesz się fotografią lub masz wpisy z oryginalnymi fotkami? Pomyśl o założeniu konta na Instagram. W końcu dziś dziennie te strony odwiedzają miliony użytkowników na całym świecie. Ja też broniłem się przez kilka lat przed facebookiem, ale w końcu uległem presji i założyłem tam najpierw prywatne konto, następnie kolejnych stron które prowadzę. Jest to idealne źródło pozyskiwania klientów. Reklamując się na grupach, reklamując stronę swojej marki i w końcu umieszczając linki do swojej strony mamy szansę pozyskać klientów. Nie bójmy się nowoczesnych rozwiązań, w końcu powstały by służyć ludziom więc dlaczego by z nich nie skorzystać by rozwinąć swoją firmę? Rozumiem, że nie każda osoba radzi sobie z nowoczesną technologią i coraz trudniej jest być na czasie dlatego powinniśmy albo „dać się porwać” tym rozwiązaniom i zastanowić się jak je wykorzystać dla swojej firmy, albo odświeżyć załogę firmy i dać szansę młodym ludziom którzy mają wiele pomysłów, są otwarci na nowe rozwiązania i myślą nieszablonowo! Pamiętajmy, że w przyszłości nie tak dalekiej to właśnie takie osoby będą Naszymi klientami, dlatego powinniśmy już im pokazywać, że idziemy z duchem czasu, jesteśmy innowacyjni i wychodzimy im naprzeciw. Czy to zaowocuje? Myślę, że tak. Będziemy bardziej rozpoznawalni, możemy próbować wyjść i wprowadzić nowe trendy w branży. Możemy wszystko, ogranicza Nas jedynie wyobraźnia. Dlaczego by nie przedstawić innego niż standardowe zastosowania Naszego produktu? Przykładowo sprzedajemy papier ozdobny. A może je dociąć odpowiednio, nadrukować ciekawą grafikę, dodać ciekawe hasło, oprawić w ładną ramkę i wprowadzić nową markę oferującą ciekawe prezenty okazjonalne? Bo czemu nie? Najprostsze rozwiązania czasem są najlepsze, a takie nowinki często młodzież przyjmuje z zachwytem. Powtórzę jeszcze raz – ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

Wolę zapłacić i mieć. Szkoda czasu na powyższe zabawy

OK, rozumiem. Ruch sponsorowany ma wiele plusów. Łatwiej określić i sprecyzować grupę docelową dla Naszej kampanii marketingowej. Dodatkowo mamy wpływ na to gdzie i jak są wyświetlane Nasze reklamy, a dzięki narzędziu google adwords możemy mieć pewność, że na określonych frazach wpisanych przez użytkownika Nasza strona wyświetli się jako pierwsza. Z tym, że przynajmniej ja tak mam, że jak widzę podpis pod pierwszym postem – reklama to odruchowo to omijam. Wiem, że jestem w mniejszości i zapewne inni klikną i nie zauważą nawet tego napisu, jednak ja mam jakiś uraz.

Na temat płatnego ruchu nie chcę się rozpisywać bo jako takiego nigdy nie używałem, może parę razy zapłaciłem za reklamę wyświetlającą się na facebook oraz instagramie, ale  wiedziałem, że nikt nie skorzysta z oferty. Chodziło o przedstawienie i zakodowanie użytkownikom logotypów by w przyszłości jak je zobaczą skojarzyli to logo i odruchowo skorzystali z oferty. Jednak to jest strategia długofalowa, a czy skuteczna to się okaże.

Wracając do tematu możemy skorzystać z wielu różnych ofert. Google daje Nam możliwość dopasowania reklamy do Naszych celów gdzie możemy określić grupę docelową bardzo szczegółowo, ale także facebook, twitter, instagram i inne Social Media dają Nam takie możłiwości. Innymi rozwiązaniami są typowe agencje reklamowe które mogą Nam stworzyć całe kampanie, jednak będą to bardzo duże koszty, ale też na pewno taka reklama będzie i skuteczniejsza. W tym temacie jak już wspominałem nie chcę się wypowiadać ponieważ powstałby o tym kolejny obszerny wpis, a i tak przesadziłem z treścią. 🙂

Podsmowanie

Tak naprawdę każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy dlatego wybierając model reklamy Naszej strony musimy mieć na względzie przede wszystkim to co chcemy tym osiągnąć. Nie ma sensu inwestować wielu tysięcy złotych jeżeli chcemy skierować jedynie ruch na Naszą stronę. Czasem wystarczy, że poszukamy tanich lub darmowych rozwiązań i poświęcimy chwilę Naszego czasu, a skierujemy ruch na stronę, czy podniesiemy jej pozycję w wyszukiwarkach dzięki kilku zmianom. Wiem, że w dzisiejszych czasach każdemu brakuje doby by ogarnąć swoje sprawy, dlatego też powstają firmy które profesjonalnie mogą Nam pomóc się wybić, jednak pamiętajmy, że to nie należy do najtańszych rozwiązań. A może pomyślimy o osobie niezależnej która robi takie rzeczy z pasji i z chęcią za drobne wsparcie finansowe się podejmie takiego zadania? Z tą myślą Was zostawię, a w razie czego oferuję swoje usługi 🙂