Od własnej serwerowni do usługi serwerowej

Technologia i Internet

Serwerownia, pomieszczenie, w którym znajdują się nasze dane musi być należycie zabezpieczone. W wielu firmach lekceważy się znaczenie odpowiedniego wyposażenia.

Po pierwsze na wypadek problemów z dostawami zasilania w zasadzie niezbędny jest UPS. Gdy zaś awarie są długie i dostawy energii są opóźnione na tyle długo, że UPS nie wystarcza konieczny może okazać się agregat prądotwórczy.

 Dodatkowo, co wydawać się może sprawą błahą, jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w tym właśnie pomieszczeniu tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia przegrzania. Dobrze jest także zainstalować system alarmujący i monitorujący pracę. Tu jednak sprawa zaczyna się komplikować, bowiem wyposażenie własnej serwerowni w taki sprzęt i zabezpieczeni go w należyty sposób może kosztować naprawdę wiele. I w przypadku mniejszych firm może się to okazać zupełnie nieopłacalne.

W związku z tym dla wielu firm dobrym rozwiązaniem wydaje się kolokacja serwerów, która w dużym uproszczeniu opiera się na umieszczeniu serwera w odpowiednio przystosowanej do tego serwerowni firmy świadczącej usługi udostępniania powierzchni serwerowej. W ten sposób mamy doskonały serwer dla firmy, która nie jest zmuszona do inwestowania dużych środków we własną serwerownie i jej wyposażenie.

Firmy, dla których kolokacja serwerów to chleb powszedni należycie zadba o bezpieczeństwo. Oprócz tego łącza, które są w posiadaniu tych firm są w stanie zapewnić wydajną pracę na odpowiednim poziomie przez cały czas.

Firmy zajmujące się outsourcingiem tego rodzaju usług posiadają odpowiednie wyposażenie pomieszczeń, gdzie znajdują się wszystkie urządzenia. Dużą rolę odgrywają tutaj szafy serwerowe i szafy teleinformatyczne, gdzie można w łatwy sposób wmontować serwer rackowy.

Serwer rack różni się tym, że można go umieścić na specjalnych prowadnicach i swobodnie wkładać w szafy serwerowe i szafy teleinformatyczne. Poza właściwościami takimi, jak odpowiedni rozmiar i możliwość instalacji w odpowiednich miejscach serwery rack nie różnią się od tych zwykłych. Chodzi tu wyłącznie o komfort i możliwość oszczędności miejsca, która możliwa jest do zastosowania, gdyż serwery rack można umieszczać jeden pod drugim lub obok siebie.