Wymuszone zabiegi optymalizacyjne strony przez groźby zamknięciem hostingu. SuperHost? Nie polecam!

Na Blogu

Jakiś czas temu wspominałem, że zmieniać będziemy usługodawcę. I to nastąpiło ponad miesiąc temu. Nowy hosting jednak okazuje się jest bardzo nieprzyjemny dla osób które nie do końca mają zoptymalizowane strony, choć tak naprawdę po testach czystej instalacji wordpress wraz z wtyczkami sklepowymi woo commerce obciążenie procesora też odnotowywało dość wysoki poziom. Nawet w czasie kiedy nie byliśmy zalogowani do panelu administratora.

Home.pl przyjaźniejszy użytkownikow

Poprzednio korzystałem z usług hostingowych home.pl. Było to bardzo przyjemne doświadczenie, panel administracyjny był przejrzysty i czytelny, wszystkie funkcje których potrzebowałem były dostępne od razu. Co ciekawe, pomimo braku wglądu w panelu na obciążenie procesora to domyślam się, że było ono niemałe tym bardziej, że po transferze 4free24 na nowy hosting na początku przy tych samych ustawieniach obciążenie procesora pomimo strony „w spoczynku” notowane było na 150-200% – tak więc trochę za dużo. A to dopiero pierwsza strona!

Przez cały rok korzystania dość intensywnego z hostingu od home.pl nigdy nie otrzymałem komunikatu o nadmiernym obciążeniu, nigdy nie było problemu, że na hostingu instalowane są najróżniejsze skrypty. W pewnym momencie szukając nowych pomysłów na rozwój na serwerze działało około 20 rozbudowanych systemów CMS oraz skryptów PHP wraz z dość sporymi bazami danych. Niemniej jednak procesor nigdy nie miał problemu, a każda strona działała nad wymiar dobrze.

Powiecie, że skoro było tam tak dobrze to dlaczego nie zostałem? Otóż chętnie bym nadal korzystał z oferty home.pl ze względu na komfort pracy, przyjemny intuicyjny interfejs i zapewne ciągle żyłbym w nieświadomości, że usługodawcy potrafią mieć problem odnośnie „nadmiernego obciążenia” gdyby nie fakt, że koszt odnowienia był niesamowicie wysoki, bo w granicach 400-500 złotych netto za rok.

Superhost.pl – jedno ostrzeżenie, drugie to już groźba.

Jak wspomniałem, po przeniesieniu samej strony 4free24.eu na nowy serwer rozpoczęły się problemy ze stabilnością. Strona zaczęła wolno działać, odświeżanie cache zamiast automatycznie musiałem robić ręcznie. No ale cóż, złośliwość rzeczy martwych. Zapewne coś się z wtyczkami pomieszało w trakcie przenoszenia plików. Ale nie o tym. Tak więc po transferze zauważyłem ciekawy pasek – obciążenie procesora który przybrał czerwonej barwy i wskazywał prawie 200% obciążenia. Pomyślałem, że jest to zwykły sygnalizator, jednak już po kilku dniach dostałem pierwsze wezwanie o nieprawidłowym użyciu procesora i jeżeli nie zmniejszę jego obciążenia w przeciągu dwóch tygodni to rozwiążą ze mną umowę i zlikwidują moje konto. No przepraszam, ale za coś płacę tak? Nie każdy kto wykupuje hosting ma pojęcie jak przenieść crona na zewnętrzną obsługę, jak zmodyfikować plik amin-ajax.php żeby nie zjadał tak pamięci nie wspominając, że niektórzy nawet mają problemy z instalacją wtyczek nawet tych które mają poprawić działanie witryny. Ja na szczęście tego tematu trochę liznąłem.

Aha, nie wspomniałem, że spore obciążenie generowało samo wrzucanie plików na hosting poprzez ftp. Paranoja! Jednak udało się znaleźć kilka rozwiązań sugerując się problemami innych osób korzystających z hostingu superhost. Człowiek uczy się całe życie i tego typu optymalizacja to nie problem. Udało się pozmieniać wszystko w ten sposób, że obciążenie pod warunkiem, że nie logowaliśmy się do administratora sięgało w szczycie 60-70%, choć i tak to dość dużo jak na jedną stronę z ruchem 40-50UU dziennie.

Nowe serwisy – nowe problemy

Kilka dni temu postanowiłem wrzucić na testy ładny plik sklepu internetowego, a raczej nakładkę na WordPressa. Pobrałem przykładowe dane i z braku czasu zapomniałem o tym całkowicie. Przypomniał mi o tym kolejny email od administracji superhost w którym już informują (choć wg mnie grożą), że jeżeli nic się nie zmieni to wyłączą dostęp w przeciągu dwóch tygodni przez „nadmierne obciążenie procesora”. Myślę sobie WTF? Po załogowaniu do wisepanel – panel administracyjny superhost (swoją drogą czepiają się użytkowników, a z logowaniem u nich często spotkać można problemy zbyt długiej odpowiedzi serwera) widzę, że obciążenie jednego dnia sięgało nawet 800%! No super, jak strona która działa sama, nie ma ruchu, nie modyfikuje w niej nic i nie jest podpięta pod żaden plik .xml czy .csv do pobierania danych skepowych tak obciąża serwer?

Co ciekawe usunąłem wszystkie pliki, odpiąłej je od domeny, a obciążenie nadal było na poziomie 150-300%. Dopiero kolejnego dnia trochę spadło, jednak tym razem obciążenie zaczęły generować inne serwisy które wcześniej przecież działały dobrze. Kolejną ciekawostką jest fakt, że po załogowaniu się na konto administratora na 4free24.eu i dodaniu dwóch wpisów, plik amin-ajax.php wykręcił prawie 800% obciążenia. Gdzie tu jest sens i logika?

Tak wyglądał wykres wczorajszy, wieczorne obciążenie to wgrywanie plików szablonu, zmiana szablonu itp. Ważne, że skończyłem i wylogowałem się przed 23

Wczorajsze zabiegi przyniosą skutek?

Wczorajszego wieczora strona nie działała ponieważ walczyłem z optymalizacją, wgrywaniem nowego (lżejszego) szablonu oraz dostosowywałem dla komfortu użytkowania. Dziś nie będę logował się nigdzie (poza dodaniem tego jednego wpisu) i zobaczymy jak będzie działało obciążenie tego nieszczęsnego procesora teraz. Jednak to co pojawia się jako obciążenie wydaje mi się, że jest celową zagrywką i wymuszeniem na klientach wykupienie mocniejszego serwera – czytaj droższego. Ja jednak nie poddaję się tak łatwo i nie mam zamiaru przepłacać za coś co powinno działać jeżeli to opłaciłem i korzystam w „normalny sposób”.

Dzisiejszy wykres po zmianach bez żadnej obsługi

Jeżeli rozpoczynasz dopiero przygodę z wordpressem lub też innym cms czy nawet prostym html zastanów się, czy w razie problemów takich jak opisałem powyżej dasz sobie radę je zneutralizować. Wiąże się to z ingerencją w pliki źródłowe, znajomością PHP oraz innych rzeczy. Jeżeli uważasz, że Twoja wiedza nie jest na tyle zaawansowana to polecam poszukać innego hostingu.Tania oferta w pierwszym roku kusi, jednak mając na uwadze komfort zamiast superhosta na pierwszy rok polecić mogę z czystym sumieniem home.pl.